U trzymujący się wysoki poziom liczby upadłości firm w Polsce stanowi swego rodzaju uzasadnienie dla konieczności oceny szczególnego obszaru ryzyka, jakim jest ryzyko bankructwa. Faktem jest, że na utratę zdolności kontynuacji działania wpływa szereg czynników. Na szczęście istnieją narzędzia, które pozwalają oceniać i prognozować ryzyko bankructwa, a przeprowadzenie testu nie jest wcale aż tak czasochłonne i skomplikowane, jak by się mogło wydawać. Test najczęściej stosowanych modeli, w których brane są pod uwagę wyniki finansowe przykładowej spółki i wybrane kategorie ekonomiczno-finansowe znajdą Państwo w Temacie numeru wydania. Co więcej, do artykułu dołączone zostały pliki otwarte w Excelu, w których będą Państwo mogli przetestować modele na własnych danych.
O czym jeszcze w numerze? O rezerwach do bilansu i zasadności ich tworzenia, o różnicach kursowych, o realnych kosztach rekrutacji i pozyskania pracownika oraz funkcjach finansowych w Excelu. Ponadto, szczególnie zachęcam do lektury wszystkich treści z rubryki Aktualności oraz O tym się mówi. Zmian szykuje się sporo, więc warto się w porę przygotować!
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFUstawa z 21 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2019 r. poz. 1571) nałożyła obowiązek informowania o rozwiązaniu umowy o badanie sprawozdania finansowego Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego – w miejsce obecnego obowiązku informowania Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Dnia 1 czerwca 2020 r. zmianie ulegną prawa konsumenta, których część rozciągnięta zostanie na przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności. W jakich przypadkach przedsiębiorca uzyska ochronę jak konsument? Jakie obowiązki będą mieć sprzedający w związku z przyznaniem przedsiębiorcom ochrony konsumenckiej?
Obecnie nie ma przepisów zakazujących wystawiania faktur w przypadku, gdy w momencie dokonywania sprzedaży nabywca nie ujawni się jako podatnik lub osoba działająca w imieniu podatnika i sprzedaż zostanie zaewidencjonowana na kasie.
Jubileuszowa X edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG odbędzie się 16 stycznia 2020 r. w Warszawie. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce, kierowane do prezesów, członków zarządów oraz przedstawicieli kadry zarządzającej odpowiedzialnej za obszary podatkowe i rachunkowe w przedsiębiorstwach.
Już dziś zapraszamy do udziału w VI edycji Forum Nowoczesnego Controllingu.
16 stycznia 2020 r. w Warszawie odbył się jubileuszowy, X Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG. Przedstawiciele kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim dyrektorzy finansowi, główni księgowi, szefowie sprawozdawczości finansowej i controllingu z firm ze wszystkich sektorów gospodarki wysłuchali 12 prelekcji ekspertów KPMG na temat aktualnych zmian z obszarów podatków, rachunkowości i...
Ryzyko jest stałym elementem działalności przedsiębiorstw. Powszechnie kojarzy się z nieoczekiwanymi stratami. Wykrywanie i unikanie sytuacji ryzyka jest jednym z głównych celów zarządzania przedsiębiorstwem, a zarządzanie ryzykiem, poprzez ocenę i zabezpieczenie ryzyka, stanowi kluczowy czynnik równowagi pozycji rynkowej biznesu.
Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 15 Przychody z umów z klientami jest stosunkowo nowym standardem, który funkcjonuje już od stycznia 2018 r. Zastępuje on MSR 11 Umowy o usługę budowlaną oraz MSR 18 Przychody, jak również wydane interpretacje KIMSF, a zatem ma zastosowanie do prawie wszystkich umów zawartych z klientami.
Sporo księgowych podchodzi do obowiązku tworzenia rezerw do bilansu dość sceptycznie w obawie przed obciążeniem wyniku finansowego niepotrzebnymi kosztami. Badający sprawozdania biegli rewidenci natomiast często sugerują potrzebę utworzenia rezerwy bądź odpisu aktualizującego, powołując się na zasady wynikające z ustawy o rachunkowości.
Jednostki mogą rozliczać różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości bądź na podstawie przepisów podatkowych. W celu wyliczenia bilansowego wyniku finansowego różnice kursowe ustala się według przepisów ustawy o rachunkowości. Dla prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania należy korzystać z przepisów podatkowych.
Czym są prezenty o małej wartości i próbki na gruncie ustawy o VAT? Jaka jest maksymalna wartość prezentu, który można przekazać klientowi bez płacenia podatku? Jakie warunki należy spełnić, aby móc przekazać nieopodatkowane prezenty i gratisy? Odpowiedzi na powyższe pytania zaprezentowano w artykule.
Czy raporty przygotowywane przez controlling przedstawiają w sposób czytelny istotne informacje do zarządzania? Czy widać na nich związki przyczynowo-skutkowe między wynikami, za które odpowiedzialni są menedżerowie sprzedaży i działaniami, którymi zarządzają? Jak poprawić współpracę na linii controlling – sprzedaż – zarząd?
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o rynku pracownika, gdzie widać coraz większe zapotrzebowanie na doświadczonych i wykształconych specjalistów oraz ich coraz mniejszą dostępność. W związku z tym zmieniają się również formy rekrutacji, które coraz częściej zdają się nie mieć końca. Należy zatem zadać pytanie: Ile trzeba wydać, by pozyskać odpowiedniego pracownika?
Spośród wielu różnych dostępnych w programie Excel funkcji dość liczną grupę stanowią funkcje finansowe. Najogólniej rzecz biorąc służą nam one do tego, by w prosty sposób móc policzyć różne wskaźniki związane z finansami oraz inwestycjami.
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.