Ponad 80 przedstawicieli przedsiębiorstw - użytkowników rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie oferowanych przez Solemis Group zgromadziło VI Forum użytkowników w Toruniu. Patronem medialnym spotkania był miesięcznik „Controlling i Rachunkowość Zarządcza”, zaś głównym sponsorem Hewlett Packard Polska.
10-11 stycznia 2008 r., Toruń
Co roku Forum jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń użytkowników i ich bezpośredniego kontaktu z twórcami oprogramowania. Prezentacje implementacji systemów Prophix i Targit przez konkretnych użytkowników przeplatały się z wystąpieniami gości honorowych - uznanych autorytetów w dziedzinie zarządzania i controllingu. W tym roku byli to: Morten Sandlykke (prezes firmy Targit), Paul Barber (prezes Prophix Software) oraz Stefan Olech (kierownik Akademii Controllingu Ośrodka Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku).
Pierwszy z prelegentów, Morten Sandlykke, opowiedział, w jaki sposób w systemie Targit zaimplementowana jest filozofia CALM (Computer Aided Leadership and Management). Filozofia CALM dzieli proces efektywnego zarządzania biznesem na 4 kroki: zauważenie zdarzenia, jego analizę, podjęcie decyzji i wprowadzenie jej w życie, czyli modyfikację dotychczasowego działania. Dziś dla Business Intelligence nie jest istotne, do jak wielu informacji można mieć dostęp, ale jak szybko i łatwo można do nich sięgnąć i jak je efektywnie wykorzystać. Kluczem jest szybkość i łatwość analizowania dostępnych danych i informacji, czyli możliwość wykorzystania informacji. Dziś najważniejsze jest nie tylko to, co oprogramowanie może zrobić, ale jak to robi - jak szybko, jak dobrze i jak wygodnie dla użytkownika.
System Targit jest praktyczną realizacją CALM. Daje użytkownikowi komplet narzędzi do jej praktycznego stosowania. Washboard, czyli konsola, sygnalizuje decydentom zaistnienie ważnego zdarzenia. Analizy i symulacje dostarczają danych do podjęcia decyzji, a narzędzia modyfikowania i raportowania pozwalają na dokonanie zmian, jakie w działaniu firmy przyniesie implementacja podjętej decyzji.
Szybkość zmieniającej się sytuacji rynkowej w dzisiejszych czasach wymusza częste korekty działania przedsiębiorstw - zupełnie inne, bardzo dynamiczne podejście do procesu budżetowania, w tym możliwość korygowania budżetu w czasie jego realizacji.
UWAGA
„Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż sporo ponad 60% przedsiębiorstw tego kraju do planowania, budżetowania i prognozowania używa nadal arkuszy kalkulacyjnych” - mówi Paul Barber, prezes Prophix Software. „Zajmuje to im zbyt wiele czasu i jest powodem wielu błędów. Zastosowanie dedykowanego do tych celów systemu umożliwia nie tylko uniknięcie wspomnianych niedogodności i błędów, ale co ważniejsze, pozwala w proces budżetowania łatwo włączyć dużo więcej osób - w tym pracowników niższego szczebla”.
Tytułowa DROGA to pierwsze litery od słów dochód, rozwój, ożywienie, gospodarność i aktywność, które dr Stefan Olech, pionier controllingu w Polsce, uważa za podstawowe przykazania czy najważniejsze punkty kontrolne biznesu dla każdego menedżera. Jego wystąpienie było doskonałym połączeniem teorii i tradycyjnych przekaźników informacji (jakimi są człowiek, długopis i papier) z praktyką i narzędziami informatycznymi. Doktor Olech, podobnie jak Morten Sandlykke, podkreślał podstawowe znaczenie wpływu czasu na analizy i myślenie menedżera przy podejmowaniu decyzji biznesowych.
Na Forum sporo dyskutowano także na temat powodów, kryteriów, korzyści oraz zagrożeń związanych ze zmianą systemu finansowo-księgowego (ERP) w przedsiębiorstwie. Jednym z ciekawszych elementów tej dyskusji było pokazanie, jak hurtownia danych umożliwia zachowanie wiedzy skumulowanej w przedsiębiorstwie przez lata jego działania. Nawet po zmianie systemu ERP i skasowaniu historycznych danych transakcyjnych hurtownia danych pozwala na zachowanie ich w zagregowanej postaci na potrzeby analiz, prognozowania, budżetowania i controllingu.
Co roku na Forum partnerzy technologiczni Solemis prezentują swoje rozwiązania. Nie inaczej było także w roku bieżącym. Hewlett Packard Polska omawiał istotne aspekty sprzętowe, organizacyjne i programowe, które należy uwzględniać podczas budowy systemów. Microsoft Polska natomiast przedstawił plany wsparcia i rozwoju dla swoich produktów ERP.