13 września 2006 r., Wrocław
W dniu 13 września 2006 r. we Wrocławiu odbyło się sympozjum budżetowania i controllingu „Jak zapewnić efektywność budżetowania i controllingu w przedsiębiorstwie”. Spotkanie to zorganizowały firmy Infosynergia (Wrocław) oraz Solemis Group S.A. (Gdynia).
W pierwszej części spotkania Roman Kotapski z przedsiębiorstwa Infosynergia wygłosił referat na temat „Organizacji systemu budżetowania w przedsiębiorstwie”. W swoim wystąpieniu prelegent przedstawił podstawowe determinanty sprawnego funkcjonowania systemu budżetowania w przedsiębiorstwie. Zwracał uwagę na takie elementy, jak: przygotowanie koncepcji systemu budżetowania oraz modeli budżetu głównego i budżetów cząstkowych, ich wdrożenie, przygotowanie zawartości księgi budżetowej i instrukcji budżetowych, a także możliwości systemu informatycznego wspomagającego budżetowanie w przedsiębiorstwie.
Autor referatu podkreślał rolę właściwego opracowania zakładowego planu kont (pod kątem kompatybilności jego zakresu z poszczególnymi budżetami).
UWAGA
Budżet główny, budżety cząstkowe, instrukcje sporządzania budżetów, zakładowy plan kont (w zakresie objętym budżetowaniem) oraz system informatyczny to elementy systemu budżetowania przedsiębiorstwa. Muszą one być ze sobą ściśle powiązane. W przeciwnym razie system budżetowania nie będzie efektywny.
Efektywny system budżetowania funkcjonujący w przedsiębiorstwie musi być odpowiednio zorganizowany. Działom controllingu trudno efektywnie pracować, a więc sporządzać budżet, analizować dane i wyciągać wnioski bez systemu informatycznego wspierającego budżetowanie i analizę danych. W przypadku braku takiego systemu praca w zasadzie skupia się na przygotowywaniu wielu różnych zestawień. Na analizę danych i wyciąganie wniosków po prostu brakuje czasu.
W kolejnym wystąpieniu pt. „Systemy informatyczne w budżetowaniu i controllingu” Robert Sierocki (Infosynergia) przedstawił zasady budowy i wyboru systemów informatycznych. Poruszył także problem doboru właściwych narzędzi IT w pracy działów controllingu i analiz. Zwrócił szczególną uwagę na nadużywanie arkusza kalkulacyjnego w rozwiązywaniu problemów, którym to narzędzie nie jest dedykowane.
Ciekawym elementem prezentacji było pokazanie pracy grupowej nad budżetem. W omawianym systemie pracownicy, którzy pracują nad stworzeniem budżetu, mają możliwość komunikacji w ramach systemu i wymiany opinii, co jest bardzo ważne w procesie budżetowania. Dzięki temu administrator widzi dokładnie kiedy i kto pracował nad budżetem. Eliminuje to problem terminu i zachowania dyscypliny pracy nad stworzeniem budżetu przedsiębiorstwa.