W kwietniu, maju oraz czerwcu 2007 r. odbyła się kolejna seria ogólnopolskich seminariów pt. „Jak usprawnić budżetowanie i analizy w przedsiębiorstwie przy pomocy specjalistycznego systemu informatycznego?”. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął miesięcznik „Controlling i Rachunkowość Zarządcza”. Organizatorem seminariów była wrocławska firma Controlling Systems, specjalizująca się w tworzeniu oraz wdrażaniu rozwiązań informatycznych wspierających procesy budżetowania i analiz.
kwiecień-maj 2007 r., cała Polska
Celem seminariów było zaprezentowanie możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie profesjonalnego narzędzia informatycznego w procesie budżetowania. Oprócz prezentacji systemu EURECA uczestnicy seminariów mieli okazję zobaczyć liczne przykłady zastosowań systemu w firmach działających na polskim rynku.
W pierwszej części spotkania przedstawiona została tendencja rozwoju systemów informatycznych. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw zakończyło już wdrożenia systemów obsługujących ewidencję danych gospodarczych. Po kilku latach eksploatacji często okazuje się jednak, że - mimo znacznego usprawnienia pracy - wciąż nie dają one spodziewanych rezultatów w zarządzaniu.
UWAGA
Aby uzyskać zmianę jakościową, potrzebne jest no- we spojrzenie na dane, a właściwie na informacje, jakie chcielibyśmy z gąszczu zgromadzonych danych uzyskać. Dostępne obecnie narzędzia potrafią pobrać dane z eksploatowanych już w firmie systemów informatycznych, nałożyć je na skonfigurowany model controllingowy, zestawić plan z wykonaniem, zidentyfikować odchylenia, wskazać ich przyczyny i zakomunikować te informacje poprzez www managerom, pracującym nawet w bardzo oddalonych jednostkach.
Zastosowanie omawianych wyżej rozwiązań informatycznych pomaga stworzyć istotną wartość dodaną do eksploatowanych już systemów - tym większą, że rozwiązanie to można wdrożyć w ciągu kilku miesięcy w budżecie nieporównanie mniejszym od nakładów, potrzebnych na zakup czy rozbudowę systemu ERP.
Istotne jest, że coraz więcej przedsiębiorstw, również w Polsce, dostrzega potrzebę wprowadzenia tego typu rozwiązania. Dziś sklejanie setek arkuszy kalkulacyjnych (bo w ten sposób zwykle prowadzony jest proces budżetowania) jest nie tylko stratą czasu - może również oznaczać podejmowanie błędnych decyzji na podstawie niepełnych danych, a co się z tym wiąże - obniżyć konkurencyjność firmy na rynku. Najlepszym przykładem są firmy, które zdecydowały się na wdrożenie systemu EURECA - na seminarium zaprezentowano studia przypadków firm z różnych branż, a wśród nich Toyota Motor Manufacturing Poland, Basell Orlen Polyolefins, Torfarm SA, Creyf's Polska i Wincanton Polska oraz Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Pokazały one, jak szerokie zastosowanie ma system oraz jakim elastycznym jest narzędziem.
W seminariach wzięło udział ok. 200 osób, które na co dzień są zaangażowane w proces budżetowania i analiz. Na kolejne seminaria firma Controlling Systems zaprasza jesienią - informacje na ten temat ukażą się na stronie www.c-systems.pl