W dniach 9-10 listopada 2006 r. w Pałacu Krobielowice odbyło się pierwsze spotkanie Wrocławskiego Koła Praktyków Controllingu. Wzięło w nim udział 17 osób, przedstawicieli m.in. takich firm, jak: HewlettPackard, Kaufland, Vibracoustic, Volkswagen MP, Volvo Polska, Reichmann, EnergiaPro i inne. Spotkanie prowadziła Honorata Ulatowska, lider Wrocławskiego KPC.
9-10 listopada 2006 r., Wrocław
Po przywitaniu gości i zapoznaniu z agendą oraz celem spotkania uczestnicy w formie ćwiczenia przedstawili się nawzajem, uwzględniając m.in. swoje oczekiwania co do spotkania i/lub Koła Praktyków Controllingu. Oczekiwania te były ukierunkowane przede wszystkim na wymianę wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy praktykami w dziedzinie controllingu, poznanie nowych narzędzi controllingowych stosowanych w innych przedsiębiorstwach/branżach, znalezienie rozwiązania nurtujących problemów/zagadnień w codziennej pracy, a także stworzenie swego rodzaju "siatki praktyków" w całym regionie.
W pierwszym wystąpieniu uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać gościa specjalnego, Herwiga Friedag'a z Berlina, na temat genezy powstania oraz strategii rozwoju ICV na Europę Wschodnią oraz Zachodnią. Adrianna Lewandowska wraz z Honoratą Ulatowską przedstawiły w zarysie dynamiczną ewolucję Polskich Kół Praktyków Controllingu. Mowa była m.in. o tym, jakie są założenia kół controllingowych, jakie korzyści płyną z uczestnictwa w spotkaniach oraz jakie warunki należy spełnić, aby zostać członkiem ICV.
Pierwszego dnia uczestnicy zostali również wprowadzeni w wiodący temat spotkania, czyli "Balanced Scorecard jako nowoczesna metoda zarządzania". Herwig Friedag oraz Adrianna Lewandowska pokazali, że BSC to nie tylko karta miar i wskaźników, ale przede wszystkim narzędzie, które pomaga nam kreować zmiany w przedsiębiorstwie oraz tymi zmianami zarządzać.
UWAGA
Zrównoważona Karta Wyników wspiera wewnętrzną komunikację w firmie, angażuje pracowników wielu szczebli do określenia wspólnych celów, dając im tym samym poczucie przynależności i współodpowiedzialności za ich realizację. Taki proces wymaga jednak otwartości na zmiany oraz gotowości do podjęcia nowych wyzwań.
W piątek, tj. 10 listopada, prace nad BSC zaczęły się na dobre. Adrianna Lewandowska przedstawiła koncepcję oraz zarys historyczny Karty. Uczestnicy spotkania stworzyli biznesowy model wdrożeniowy BSC na przykładzie firmy jednego z uczestników spotkania - Witolda Kiliańskiego, prezesa Controlling Systems. Przedstawiciel firmy Volvo Polska, Sławomir Tarkowski, przedstawił firmę Controlling Systems, jej profil działalności, z uwzględnieniem takich aspektów, jak: kto jest kluczowym klientem, co jest kluczową kompetencją firmy, czym różni się od konkurencji. Określono ramy strategiczne dla firmy modelowej: chcemy tworzyć nowe rozwiązania controllingowe dla przedsiębiorstw z nowoczesnym modelem zarządzania. Następnie, pracując w grupach, uczestnicy poszukiwali konkretnych rozwiązań w określonych obszarach modelu, które z kolei zostały połączone w poszczególne projekty strategiczne.
Problematykę Balanced Scorecard podsumowała Adrianna Lewandowska. Prelegentka podkreślała jak ważna jest strategia w rozwoju firmy. Aby jednak zrealizować cele strategiczne trzeba zacząć działać już dzisiaj!
Po zakończeniu warsztatów uczestnicy zajęli się ustaleniem ram organizacyjnych dla Wrocławskiego Koła oraz dokonali wyboru składu zarządu. W rundzie podsumowującej wszyscy ocenili spotkanie oraz inicjatywę Kół Praktyków Controllingu jako bardzo interesujące, dające możliwość ciekawej dyskusji. Zainteresowanych udziałem w kolejnych spotkaniach Koła Wrocławskiego prosimy o kontakt z jego liderem - Honoratą Ulatowską ( honorata.ulatowska@hp.com ).