Mocniejszy złoty
- Złoty umocnił się do wskazanego przez nas poziomu 4,40 szybciej, niż się spodziewaliśmy, bo już kilka dni po publikacji naszego poprzedniego raportu. W drugiej części marca 2009 r. nastąpiła spora korekta (kurs EUR/PLN powyżej 4,70), co wiązało się zamieszaniem politycznym w regionie (Węgry, Czechy), wzrostem awersji do ryzyka na świecie oraz zapadaniem struktur opcyjnych. Na początku kwietnia złoty znów umocnił się do 4,40 wobec euro.
- W najbliższym czasie poziom 4,40 pozostanie istotnym technicznym wsparciem dla EUR/PLN, choć przy silnej poprawie apetytu na ryzyko może czasowo zostać pokonany. Dane krajowe wciąż wskazują na wyraźne spowolnienie gospodarcze, co nie sprzyja złotemu. Z drugiej strony, złoty będzie stabilizowany przez ewentualną wymianę walut przez Ministerstwo Finansów oraz pozytywny wpływ dodatkowych środków przyznanych przez MFW na postrzeganie stabilności finansowej regionu.
Euro zyskuje wobec dolara
- W minionym miesiącu doszło do poprawy nastrojów inwestorów i spadku awersji do ryzyka (za sprawą nieco lepszych od prognoz danych makro głównych gospodarek, pozytywnych sygnałów z sektora bankowego oraz spotkania G20), co poza wzrostami na światowych rynkach akcji zaowocowało znaczącym umocnieniem euro do dolara. Euro wsparła także mniejsza od oczekiwań obniżka stóp przez EBC. Po tym, jak kurs EUR/USD wzrósł do 1,355, ostatnie dni przyniosły spore odreagowanie dolara do ok. 1,325.
- Umocnienie euro przyszło nieco wcześniej i było silniejsze, niż się spodziewaliśmy. Oczekujemy, że w najbliższych tygodniach kurs EUR/USD może się ustabilizować wobec euro blisko 1,33. Naszym zdaniem, dolar będzie też zyskiwał w dalszej części roku w kierunku 1,30, do czego może się przyczynić ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej przez EBC.