W dniach 18-19 czerwca 2009 r. w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Kongres Controllerów, organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV). Jego tematem wiodącym będzie: „Controlling w trudnych czasach”.
W spotkaniu controllerów biorą udział wszyscy liderzy i członkowie zarządów regionalnych Kół Praktyków Controllingu. Gościem honorowym Kongresu będzie inicjator rozwoju ICV w nowych krajach członkowskich UE, Delegat ICV na Europę Środkowo-Wschodnią, międzynarodowej klasy specjalista w zakresie projektowania i wdrażania skutecznych strategii z wykorzystaniem metody Balanced Scorecard - dr Herwig Friedag z Berlina. Swoją prelekcję wygłosi także Członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów, ekspert w dziedzinie IFRS, kapitału intelektualnego oraz strategii rozwoju opartych na wiedzy - dr Walter Schmidt. Wśród prelegentów zapowiedzieli się również menedżer z BPP - Aled Joyce, który przyleci na Kongres z Londynu, aby przedstawić tematykę skutecznego wdrażania strategii w trudnych czasach, oraz dyrektor zarządzający z Alior Bank, który przedstawi problematykę controllingu dochodowości.
UWAGA
Tematyka Kongresu będzie się koncentrowała wokół odpowiedzi na następujące pytania:
- Jaka jest rola controllingu w zarządzaniu ryzykiem?
- Jakie są oczekiwania zarządów wobec controllerów w trudnych sytuacjach ekonomicznych przedsiębiorstwa?
- Jak kryzys zmieni codzienne zadania controllera?
- Jak mądrze zarządzać dochodowością, ryzykiem kredytowym i kapitałem?
- Jakie są relacje między płynnością i zyskownością?
Kongres ma na celu prezentację pozytywnych aspektów działania controllera w warunkach kryzysu gospodarczego. Controller wspiera decydentów w zarządzaniu ryzykiem i pomaga wykorzystać wszelkie pojawiające się szanse na tworzenie nowych perspektyw rozwoju. Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV) buduje taki wizerunek już w ponad dziesięciu krajach Europy. Działania Stowarzyszenia pokazują wyraźnie, jak ważne jest sprostanie temu wyzwaniu.
W kontekście wzrastającej globalizacji zadania controllera nabierają międzynarodowego charakteru. Kryzys gospodarczy innych krajów znajduje odbicie również w pracy polskiego finansisty. W tak trudnym czasie przed controllerami pojawiają się ciągle nowe zadania, nowe szanse i wyzwania, które wiążą się z rosnącą odpowiedzialnością, wymaganiami, a czasem też dodatkowym obciążeniem.
Ważnym atutem Kongresu jest fakt, iż jego organizatorami, uczestnikami i prelegentami są praktycy: controllerzy, dyrektorzy finansowi i menedżerowie. Są to osoby posiadające niezwykle bogate doświadczenia zawodowe i doskonale znające role controllera i menedżera w przedsiębiorstwie. Po raz pierwszy tegoroczny Kongres będzie miał tak duży charakter międzynarodowy. Celem tego wydarzenia jest integracja środowiska controllerów z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W ten sposób powstaje bardzo wartościowa platforma wymiany wiedzy i doświadczeń w tym środowisku.
Więcej informacji o Kongresie można znaleźć na stronie Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów www.icv.pl.