Oczekiwania inflacyjne coraz niższe
- Dwa pierwsze miesiące roku przyniosły znaczący spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. W lutym 2006 r. inflacja oczekiwana w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy wyniosła zaledwie 0,6%, czyli najmniej od lipca 2003 r.
- Powyższa tendencja w dużym stopniu jest pochodną mocnego spadku inflacji obserwowanej (wskaźnik CPI sprzed 2 miesięcy), której wartość obniżyła się do 0,7% r/r w grudniu 2005 r. Jednak na uwagę zasługuje również poprawa struktury odpowiedzi w badaniu ankietowym – rośnie odsetek osób spodziewających się, że ceny będą w przyszłości rosły wolniej niż obecnie (w styczniu do ponad 22%, najwyższego poziomu w historii badania). Ugruntowanie niskich oczekiwań inflacyjnych powinno pomóc RPP w utrzymaniu inflacji pod kontrolą w przyszłości.
Szybszy wzrost z umiarkowaną presją inflacyjną
- Raport NBP na temat koniunktury w I kwartale 2006 r. wskazuje na kontynuację szybkiego rozwoju gospodarczego. Następuje poprawa oceny sytuacji gospodarczej i sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz formułowane przez przedsiębiorstwa oceny popytu. Jednak presja inflacyjna pozostaje pod kontrolą.
- Mimo że oczekiwany jest wzrost zatrudnienia, mniejszy odsetek przedsiębiorstw planuje podwyższyć płace, a skala planowanych podwyżek płac jest niższa niż rok wcześniej. Oznaczać to może umiarkowaną presję inflacyjną nawet przy kontynuacji wzrostu zatrudnienia. Co więcej, prognozowany wzrost cen jest mniejszy niż rok wcześniej, a wzrost cen paliw ma niewielkie przełożenie na ceny towarów detalicznych.
- Eksport radzi sobie dobrze mimo umocnienia złotego.