Koniec podwyżek! Kiedy obniżki?
l Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w październiku 2008 r. stopy procentowe bez zmian i zmieniła nieformalne nastawienie polityki pieniężnej z restrykcyjnego na neutralne. Oficjalny komunikat RPP uległ dość znaczącym zmianom w porównaniu z poprzednim miesiącem, a jego ton stał się zdecydowanie bardziej gołębi. Wyraźny wpływ na ocenę sytuacji miało nasilenie zaburzeń na rynkach finansowych i rynkach nieruchomości, co zdaniem Rady wpłynęło na „wyraźne pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki” oraz spadek presji inflacyjnej w wielu krajach.
l Biorąc pod uwagę ton oficjalnego komunikatu, wydaje nam się, że w najbliższych miesiącach Rada zmieni nastawienie z „neutralnego” na „łagodne”. Istotne pytanie na dziś dotyczy tego, kiedy to nastąpi i kiedy można się spodziewać pierwszych obniżek stóp procentowych w Polsce.
l Skala i tempo łagodzenia krajowej polityki pieniężnej będą zależały od tempa spowolnienia gospodarczego i dezinflacji, perspektyw wejścia do strefy euro oraz sytuacji na rynkach finansowych. Warto wziąć pod uwagę, że ze względu na znaczne osłabienie złotego restrykcyjność polityki pieniężnej wyraźnie spadła w ostatnich miesiącach mimo braku zmian stóp procentowych (patrz następna strona). Z drugiej strony, zdecydowane obniżki stóp procentowych przez inne banki centralne w Europie spowodowały, że polska polityka stała się relatywnie bardziej restrykcyjna wobec zagranicznej.
l Naszym zdaniem, pierwszą redukcję stóp zobaczyć możemy przy spadku inflacji poniżej 3,5% na początku 2009 r. Łączna skala obniżek w przyszłym roku może sięgnąć 100 pkt bazowych.
Projekcja przewiduje osłabienie PKB i wysoką inflację
l Nowa projekcja NBP pokazuje znaczący spadek przewidywanego tempa wzrostu PKB w latach 2009-2010 - wzrost PKB w 2009 r. poniżej 3% i poniżej 4% w 2010 r. Co ciekawe, pomimo mocnego pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego, prognozowana w modelu ścieżka inflacji jest dość wysoka (powyżej 4% w 2009 r. i powyżej celu średnio w 2010 r.). Dopiero od połowy 2009 r. ścieżka inflacji bazowej jest niższa w porównaniu z czerwcową projekcją.
l Kontrowersyjne jest założenie, że ceny surowców rolnych i energetycznych na światowych rynkach będą wyższe, niż przewidywano w czerwcowej projekcji. Niemniej jednak - według autorów raportu - ryzyko dla tej prognozy jest wyraźnie asymetryczne w dół. Naszym zdaniem również.
Pakiet zaufania NBP na razie mało skuteczny
l W połowie października NBP ogłosił tzw. pakiet zaufania dla banków w celu „umożliwienia pozyskiwania środków złotowych na okresy dłuższe niż jeden dzień, umożliwienia bankom pozyskiwania środków walutowych oraz zwiększenia możliwości pozyskiwania płynności złotowej przez banki poprzez rozszerzenie zabezpieczeń operacji z NBP”. Jak do tej pory, wpływ wprowadzenia pakietu zaufania w życie na sytuację na rynku pieniężnym był niewielki, a rozpiętość między stawkami WIBOR a stopą referencyjną NBP utrzymała się na wysokim poziomie.