Spodziewana przerwa w podwyżkach
l Na lipcowym posiedzeniu RPP zdecydowała pozostawić stopy procentowe bez zmian (referencyjna 4,5%). Po wcześniejszych komentarzach płynących ze strony niektórych (zwykle „jastrzębich”) członków Rady było to powszechnie oczekiwane przez rynek i nie spowodowało znaczącej reakcji. Potwierdziło to również, że podwyżka w poprzednim miesiącu była niejako wyborem terminu pomiędzy czerwcem i lipcem, a Rada nie odczuwa aż tak znaczących zagrożeń dla inflacji, aby działać w pośpiechu.
l Komunikat nie był przesadnie „jastrzębi” i raczej nie przesądza o tym, że do kolejnej podwyżki dojdzie już w sierpniu, tak więc pojawiła się pewna szansa, że lipcowa przerwa przedłuży się na kolejny miesiąc. Dlatego też rynek stopy procentowej zareagował na komunikat delikatnym zmniejszeniem oczekiwań na podwyżkę w sierpniu.
l Należy jednak pamiętać, że Rada nie wyklucza kolejnych podwyżek, gdyż nieformalne restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej pozostaje w mocy, a szansa na kolejne podwyżki zależy od najbliższych publikacji danych makro. Ponadto uczestnicy rynku zapewne pamiętają, że komunikat majowy również nie przygotowywał na podwyżkę już w kolejnym miesiącu, a jednak ona nastąpiła.
Według naszych prognoz, dane za lipiec, które będą opublikowane przed sierpniowym posiedzeniem Rady, pokażą wyraźne odbicie wskaźników aktywności ekonomicznej oraz utrzymanie tendencji na rynku pracy. W związku z tym podtrzymujemy oczekiwania na kolejną podwyżkę o 25 pb w sierpniu i następną w IV kwartale. W przyszłym roku stopa referencyjna wzrośnie, według nas, do poziomu 5,50%. Jest to mniej więcej zgodne z tym, co wycenia rynek stopy procentowej.
Nowa projekcja pokazuje wyższą inflację w 2007-2008
l Poziom inflacji w IV kw. 2009 r. w nowej projekcji nie uległ zmianie, ale ścieżka dojścia do tego poziomu została podwyższona. Wynika to z wyższego wzrostu cen żywności (tendencje na rynku światowym, nowa ocena zbiorów, założenie wyższego VAT od II kw. 2008, który raczej nie wejdzie w życie) oraz silniejszego ożywienia na rynku pracy, co zdaniem autorów projekcji nie zostanie zrównoważone przez antyinflacyjne skutki redukcji składki rentowej.
l W sumie wyniki projekcji i wnioski z całego Raportu o inflacji nie zmieniły postrzeganych przez nas perspektyw polityki pieniężnej. Co prawda nie wiadomo, czy członkowie Rady zgadzają się z poglądem, że łączny efekt redukcji składki rentowej jest antyinflacyjny (było to jednym z argumentów za podwyżką stóp już w czerwcu), ale sceptycznie mogą oni podchodzić również do innych elementów projekcji (np. nominalnego osłabienia złotego).