Ćwiartka po ćwiartce
- Podobnie jak w lutym, RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjną do najniższego poziomu w historii 3,75%. Naszym zdaniem, ostatnie dane uzasadniały kontynuację obniżek, bo skala pogorszenia sytuacji gospodarczej jest wyraźna i można oczekiwać poprawy perspektyw inflacji. Potwierdzała to zresztą również projekcja inflacji NBP opublikowana w poprzednim miesiącu. Komunikat był bardzo podobny jak przed miesiącem, czyli gołębi. Utrzymane zostało łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, a liczba argumentów za tym przemawiających nawet się zwiększyła w stosunku do poprzedniego posiedzenia (pogorszenie sytuacji na rynku pracy i sytuacja finansowa przedsiębiorstw).
- Jeśli chodzi o odniesienia do kursu walutowego, Rada ograniczyła się do stwierdzenia, ze w ostatnim czasie utrzymywała się podwyższona jego zmienność. Zniknęły natomiast z komunikatu stwierdzenia dotyczące tego, że kurs złotego jest niedowartościowany, oraz przypomnienie o możliwości stosowania instrumentów bezpośrednio wpływających na kurs walutowy. Oczywiście nie oznacza to, że takie uwagi nie mogą się znaleźć w przyszłych komunikatach w zależności od sytuacji na rynku walutowym ani że Rada zmieniła zdanie w tym zakresie.
- Rada podtrzymała opinię dotyczącą wejścia do ERM2 i strefy euro. Jeśli chodzi o inne możliwe do podjęcia kroki, powtórzono, że obniżka stopy rezerwy obowiązkowej, jak i głębsza obniżka stopy depozytowej mogą być rozważane w przyszłości.