Jak oceniać pracę informatyków? Wskazówek udziela T. Spitta z Uniwersytetu Bielefeld. Umiejętność kalkulacji nakładów i efektów pracy osób zaangażowanych w opracowanie i utrzymanie oprogramowania jest jednym z kluczowych zadań controllingu informatycznego. Praktyka pokazuje jednak, iż istniejące w tej kwestii rozwiązania pozostawiają wiele do życzenia.
www.wiwi.uni-bielefeld.de
Pierwszym mankamentem jest niewłaściwe rozliczenie kosztów. Nakłady i efekty zamiast poszczególnym systemom lub podsystemom przypisywane są tradycyjnym ośrodkom odpowiedzialności. Po drugie zaś, projekty IT rzadko postrzegane są przez pryzmat całego cyklu ich życia - od prac rozwojowych, przez wdrożenie i utrzymanie, aż po modyfikacje funkcjonalności - ale raczej w odniesieniu do okresu od zamówienia do zapłaty.
Aby system kalkulacji nakładów i efektów ułatwiał przygotowanie kosztorysów kolejnych przedsięwzięć, dla poszczególnych czynności realizowanych przez informatyków musi być określone: jakiego systemu lub podsystemu dotyczą oraz w jakiej fazie rozwojowej i na jakim etapie projektu prace te są realizowane. Niezbędne jest także wskazanie, którego elementu użyteczności systemu poszczególne działania dotyczą. Klienci płacą przecież za składniki funkcjonalne oprogramowania, a nie za roboczogodziny czy kilobajty kodu, a zatem bez wspólnej platformy porównań niemożliwa jest jakakolwiek kalkulacja efektywności przedsięwzięcia. Ostatecznie, z taką samą szczegółowością ujmować należy błędy oraz czynności związane z ich usuwaniem, a także modyfikacje istniejących rozwiązań. W ten sposób nie tylko łatwiej będzie podejmować decyzje zwiększające efektywność pracy zespołów projektowych, ale też dowieść, iż wchodzący w ich skład specjaliści warci są niemałych zarobków, które otrzymują.