Firma o słabej płynności finansowej może stracić zaufanie dostawców, co prowadzi do utraty możliwości dokonywania zakupów z wykorzystaniem kredytu kupieckiego. To z kolei powoduje, że będzie ona miała ograniczony dostęp do podstawowych surowców, materiałów, produktów czy usług. W konsekwencji firma może utracić zaufanie odbiorców... dalszy scenariusz można łatwo sobie wyobrazić. W zapobieganiu takiemu rozwojowi zdarzeń ważną rolę spełnia zarządzanie płynnością finansową. Sprawdźmy, jak ustalić jego skuteczność?
Firma posiadająca stabilną płynność finansową ma możliwość zaciągania zobowiązań, a w konsekwencji dokonywania zakupów. Dzięki temu jest w stanie realizować swoją podstawową działalność.
Upewnij się skąd pozyskać dane dotyczące płynności finansowej
Niezmiernie ważnym etapem w zarządzaniu płynnością finansową jest jej pomiar. Wskaźniki powinny być stosowane do pomiaru efektów związanych z wdrażaniem podjętych inicjatyw. Dane wykorzystywane w pomiarze płynności finansowej znajdują się nie tylko w podstawowych sprawozdaniach finansowych, ale także w pojedynczych zapisach księgowych. Wiele z tych źródeł danych może być ze sobą łączonych w celu uzyskania jak najlepszych wskaźników. Prezentuje to rysunek 11.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.