Jak zapewnić efektywność działania złożonych systemów informatycznych? Doświadczenia ze współpracy ze światowymi gigantami prezentują eksperci BearingPoint.
www.bearingpoint.com
Współczesna infrastruktura informatyczna – serwery, stacje robocze, urządzenia peryferyjne, systemy operacyjne i zarządzania, hurtownie danych, a wszystko to spięte lokalną i globalną siecią – przypomina ludzki organizm. Wydaje się być dobrze funkcjonującym monolitem do momentu, gdy zawiedzie jeden z jej elementów, siejąc ogólne spustoszenie.
Dobry menedżer odpowiedzialny za informatyczną obsługę biznesu wie o tym i dąży do eliminacji nieefektywnych, niekompatybilnych czy zbyt kosztownych rozwiązań funkcjonujących w przedsiębiorstwie. Jednak w przypadku organizacji globalnych regionalnych menedżerów, podejmujących autonomiczne decyzje, jest wielu, w związku z tym w skali korporacji funkcjonuje prawdziwa informatyczna mozaika.
Wypracowanie spójnego modelu rozwoju infrastruktury informatycznej w całej organizacji obejmuje m.in.: określenie wymogów wobec sprzętu i oprogramowania wynikających z charakterystyki branży i produktów oferowanych przez jednostkę, ustalenie minimalnego poziomu wydajności systemów, sprecyzowanie zasad serwisowania oraz krótko- i długookresowych planów modernizacji i wymiany komponentów systemu.
Należy pamiętać, iż w przypadku międzynarodowych korporacji modernizacja infrastruktury informatycznej musi (ze względu na koszty) następować stopniowo, obejmując każdorazowo integrację poszczególnych jej elementów (np. aplikacji, metod gromadzenia i przetwarzania danych, systemów zabezpieczeń, rozwiązań sieciowych czy interfejsu użytkowników). Te zmiany i tak są konieczne, więc dlaczego nie dokonywać ich systemowo.