Koncepcja budżetowania w tradycyjnej formie1 (rozumianej jako przekształcanie planów w zadania – budżety i kontrolowanie stopnia ich realizacji) – jako nieodłącznej części zarządzania przedsiębiorstwem – pojawiła się na początku XX wieku i jeszcze nie obchodziła swoich setnych urodzin. Niemniej jednak przez wielu ekonomistów oraz praktyków biznesu uznawana jest za przestarzałą i nieadekwatną do zmieniających się warunków biznesowych. Coraz większą popularnością cieszą się teraz nowe koncepcje, w tym „Beyond Budgeting”.
„Beyond Budgeting” jest to szczególna idea, która zakłada, iż w celu ulepszenia kontroli zarządzania w przedsiębiorstwie należy całkowicie zarzucić tworzenie tradycyjnych budżetów2. Polega ona na wyznaczeniu celów oraz narzędzi do ich realizacji, które mogą podlegać bieżącej zmianie, jako reakcja na fluktuację warunków biznesowych.
„Beyond Budgeting” to po prostu zbiór wskazówek i zasad, które, jeśli będą stosowane, pozwolą organizacji na zarządzanie swoimi wynikami i decentralizację procesu decyzyjnego, bez konieczności adaptacji tradycyjnych budżetów.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu