Czy można pozyskać informacje zarządcze niższym kosztem? Zastanawia się R. Fiedler - znawca problematyki zarządzania projektami.
www.projektcontroller.de
Zdolność dostarczania kadrze kierowniczej informacji decyzyjnych jest postrzegana jako kluczowy czynnik sukcesu organizacji przez wszystkich chyba controllerów. Paradoksalnie właśnie dlatego wielu z nich niedostatecznie wnikliwie przygląda się kosztom i efektom procesu gromadzenia i przetwarzania danych.
Warto zacząć od tego, iż obszar IT ma wspomagać realizację strategii przedsiębiorstwa. Nie może pozostać autonomiczną sferą, skutecznie odstraszającą „intruzów” widokiem kodu źródłowego. Bez tej świadomości trudno zadać pytanie: „Czy wdrożenie oprogramowania klasy business intelligence pomoże osiągnąć jednostce jej cele? Gdy dostęp on-line do informacji i możliwość ich prezentacji zainteresowanym w odpowiednich do ich potrzeb przekrojach spowodują na przykład, że produkty trafią szybciej do odbiorców - mamy już jeden argument za wdrożeniem. Jeżeli, analizując potrzeby klientów, uda się udoskonalić ofertę handlową - można zacząć kalkulować budżet wdrożenia.
Warto zadbać o to, aby system mógł zostać od razu wykorzystany przez jednostkę. Aż 15% projektów informatycznych wymaga przeprowadzenia modyfikacji przed uruchomieniem systemu, które nie tylko kosztują, ale także opóźniają pojawienie się pierwszych korzyści. Należy także pamiętać, iż potencjał 47% wdrożonych rozwiązań jest wykorzystany w stopniu niedostatecznym, ponieważ organizacje zapomniały zbadać przed wdrożeniem, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na informacje.