Jak zmienia się zapotrzebowanie na usługi konsultingowe? Sytuację diagnozuje W. Altman - komentator prasy ekonomicznej.
www.accaglobal.com
Intensyfikacja regulacji w zakresie sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstw i instytucji finansowych, realizowane na szeroką skalę przedsięwzięcia informatyczne w sektorze publicznym oraz moda na outsourcing przyczyniły się do dynamicznego rozwoju działalności doradczej w ostatnich latach. Istnieje jednak szereg powodów, aby sądzić, iż tłuste lata mają się ku końcowi.
Po pierwsze, firmy doradcze krytykowane są za wielokrotne sprzedawanie tych samych pomysłów, co powoduje, iż klienci nie uzyskują oczekiwanej przewagi konkurencyjnej. Kolejnym problemem - podnoszonym zwłaszcza w kontekście kontraktów publicznych - są wysokie koszty usług konsultingowych, przy często problematycznych korzyściach z nich płynących. W końcu podkreśla się, iż lepiej zatrudnić na czas określony wysokiej klasy specjalistów bądź menedżerów, którzy zbudują w organizacji zespół gotowy do przejęcia zadań po wdrożeniu nowych rozwiązań, niż uzależnić się od wsparcia zewnętrznych podmiotów.
Oczywiście problemy gospodarcze nie znikną, jednak z pewnością zmienią się realia działania doradców. Uzależnienie stawek od uzyskanych efektów i konieczność zmierzenia się ze specyficznymi i złożonymi problemami sprawią, iż będą oni musieli jeszcze intensywniej myśleć, w czym i komu można pomóc.