Poniższy artykuł przedstawia propozycję podejścia do audytu obszaru marketingu. Badanie obszaru marketingu może mieć charakter wielowymiarowy. W zależności od celu audytu, program audytu może obejmować różne elementy. Nie ma tutaj jednego standardowego schematu czy planu testów. Zakres prac jest ściśle związany z profilem działalności, skalą, kierunkiem rozwoju i strategią przedsiębiorstwa, czynnikami zewnętrznymi i otoczeniem (np. relacją i formą komunikacji z klientami, kwestiami prawnymi), czynnikami wewnętrznymi (np. wewnętrznymi procedurami oraz metodami badań rynku/klienta, portfelem produktów lub usług, kanałami sprzedaży, dostępnymi technologiami, elastycznością operacyjną itd.). Te wszystkie elementy mają wpływ na kluczowe ryzyka, które są później podstawą do planowania audytu.
W związku z ogromnym postępem technologicznym, ewolucją modeli strategicznych, modeli zarządzania przedsiębiorstwem oraz produktami, procesy zarządzania marketingiem na poziomie strategicznym i operacyjnym również zmieniają się dynamicznie. Ewoluuje też rola audytora wewnętrznego. Możliwości aktywnego włączenia audytu wewnętrznego w proces badania obszaru marketingowego są nieograniczone i zależą od misji i celów funkcji audytu, dojrzałości, merytorycznego i kompetencyjnego przygotowania zespołu, dostępnych zasobów, oczekiwań rady nadzorczej lub komitetu audytu. Audyt obszaru marketingu strategicznego może być narzędziem do weryfikacji strategii marketingowej firmy, obejmującym sprawdzenie dopasowania strategii marketingowej do strategii ogólnej przedsiębiorstwa. Może być również formą przeglądu projektu marketingowego, inicjatywy strategicznej lub kampanii marketingowej (np. sprawdzenie realizacji założonych celów i benefitów). Klasycznym przykładem są audyty o charakterze zapewniającym, na przykład sprawdzające czy ryzyko braku zgodności (compliance) pozostaje pod kontrolą i czy działania marketingowe nie mają negatywnego wpływu na wizerunek firmy. Audytor sprawdza, czy podejmowane działania marketingowe są skuteczne i czy wdrożono efektywne mechanizmy pomiaru tej skuteczności (np. w zakresie transparentnej komunikacji do klienta o ofercie, cechach produktu, kosztach związanych z transakcją/zakupem itp.). Innym przykładem jest udział audytu w procesie due diligence obszaru sprzedaży i marketingu w przypadku planowanych przez firmę aliansów strategicznych.
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.