Pandemia COVID-19 wpłynęła na funkcjonowanie zarówno w życiu społecznym, jak i w gospodarce. Już od dawna otoczenie gospodarcze nie zmieniało się tak dynamicznie. Odzwierciedlenie tych zmian w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym może być zatem dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Szczególną uwagę należy zwrócić na wpływ pandemii przy wycenie poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa.
Pandemia w różnym stopniu wpływa na poszczególne branże. Kondycja spółki w dobie pandemii zależy w głównej mierze od branży, w jakiej działa, ale również od działań podjętych przez kierownictwo oraz aktywów i zobowiązań, jakie posiada. Pod kątem sprawozdawczości kluczową kwestią w związku z pandemią jest ocena założenia kontynuacji działalności, jej wpływ na wycenę bilansową, ustalenie wyniku oraz zakres ujawnień w informacji dodatkowej. Rzetelne przedstawienie kondycji spółki w czasie pandemii wymaga śledzenia działań regulatorów ESMA i KNF oraz obecnie dynamicznych zmian w przepisach.
Założenie kontynuacji działalności
Jedną z istotnych kwestii okresowego raportowania jednostki jest założenie kontynuacji działalności. W obecnej sytuacji panującej pandemii oraz nieprzewidywalności rozwoju sytuacji, taka ocena może być znacznie trudniejsza. Ocena zdolności jednostki do kontynuowania działalności jest robiona na dzień publikacji sprawozdania. Przy ocenie nie da się przewidzieć przyszłości, ale dla uzyskania zasadnej pewności jest określenie kondycji finansowej jednostki na dany moment. Pomocna w tej sytuacji może być również analiza bieżącej i oczekiwanej rentowności.
Pozostałe 72% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.