Brak sumiennych wpłat powoduje u klientów powstanie długu. Wierzyciele jednak nie są zdani tylko na siebie, a prawo wyposaża ich w narzędzia, które ułatwiają wyegzekwowanie takich należności. Potrzeby szybkiego dochodzenia oraz realizacji roszczeń zostały zweryfikowane przez rynek. W dzisiejszych czasach istnieje duża liczba produktów finansowych, które skierowane są do przedsiębiorców-wierzycieli oraz pozwalają im szybko sprzedać wierzytelność, tym samym zapewniając płynność finansową prowadzonemu przez siebie przedsiębiorstwu.
Przedsiębiorstwa mające wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów lub usług, których dłużnik z różnych względów nie uregulował, niekiedy podejmują decyzję o sprzedaży wierzytelności innej firmie, zajmującej się np. obrotem wierzytelnościami – najczęściej są to firmy windykacyjne. Zazwyczaj cena uzyskana ze sprzedaży wierzytelności jest niższa od wartości samej wierzytelności, w związku z czym wierzyciel ponosi stratę na tej sprzedaży, natomiast w wielu sytuacjach jest to bardzo wygodna forma transakcji, gdyż upłynnienie przeterminowanych należności następuje, co do zasady, niezwłocznie – nawet w ciągu 1 dnia od sprzedaży wierzytelności. Natomiast w zależności od danej wierzytelności, należy liczyć się tutaj z kosztem w okolicach 10%-50% wartości należności wynikającej z faktury. Im trudniejsza do wyegzekwowania faktura, tym koszty egzekucji będą droższe, zatem warto dokładnie przeanalizować czy sprzedaż wierzytelności opłaci się spółce.
W jaki sposób można sprzedać wierzytelność?
Sprzedaż wierzytelności następuje w drodze tzw. cesji (przelewu) wierzytelności, czyli przeniesienia długu w drodze umowy na osobę trzecią. Najczęściej tego typu zobowiązanie ma charakter odpłatny. Zatem na umowę powinny składać się m.in. szczegółowe warunki zapłaty (określenie ceny i wyznaczenie terminu płatności) oraz sposoby wyjaśniania ewentualnych sporów. Skutkiem zawarcia umowy cesji zwrotnej jest czasowe przeniesienie własności wierzytelności na podmiot windykacyjny. Występowanie jako właściciel na każdym etapie procesu ściągania długu może wywołać określony efekt psychologiczny u dłużnika – zwieńczony skutecznym odzyskaniem pieniędzy. Sprzedaż wierzytelności cieszy się coraz większym zainteresowaniem, natomiast należy tutaj zaznaczyć, że poza plusami wynikającymi ze sprzedaży wierzytelności – taka forma finansowania ma również swoje wady.
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.