W działalności przedsiębiorstw przychodzi czas, kiedy podjęta zostaje decyzja o sprzedaży środków trwałych, które wcześniej były użytkowane przez jednostkę. Powody sprzedaży składnika majątku mogą być różne, może to być spowodowane zużyciem środka trwałego w sposób, który uniemożliwia dalsze użytkowanie, wymianą na nowszy składnik majątku czy zmianą technologiczną. Zdarzyć się też może, że odłączona i sprzedana zostanie tylko część środka trwałego.
W przypadku, kiedy sprzedajemy składniki majątku, bez względu na powód sprzedaży, musimy rozważyć tą transakcję i jej skutki w dwóch aspektach – księgowym i podatkowym.
Aspekt księgowy
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych reguluje ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w przypadku, kiedy ustawa nie podaje szczegółowych wytycznych dotyczących ujęcia transakcji możemy korzystać z Krajowych Standardów Rachunkowości.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości przez pozostałe koszty i przychody operacyjne rozumie się koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności koszty i przychody związane m.in. ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, a także nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczonych do inwestycji.
W związku z powyższym przychód ze sprzedaży składnika majątku zaewidencjonujemy jako przychody operacyjne danej jednostki, natomiast jeśli sprzedany środek trwały nie został jeszcze zamortyzowany, to część niezamortyzowaną należy ująć jako pozostałe koszty operacyjne.
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.