Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) to fundusz celowy, którego środki przeznaczane są na wspieranie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie. Obowiązek comiesięcznych wpłat na PFRON dotyczy jednostek zatrudniających powyżej 25 pracowników. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy pracodawcy muszą dokonywać pełnych wpłat, ponieważ mają możliwość skorzystania z ulg.
Jednostki mające obowiązek dokonywania wpłat na PFRON
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (ustawa o PFRON) pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy jest zobowiązany, z uwzględnieniem wyjątków określonych w ust. 2–5 oraz art. 22, do comiesięcznych wpłat na Fundusz. Wysokość wpłaty ustalana jest jako iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia oraz liczby pracowników, odpowiadającej różnicy pomiędzy poziomem zatrudnienia wymaganym dla uzyskania wskaźnika 6% zatrudnienia osób niepełnosprawnych a rzeczywistą liczbą pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych u pracodawcy. W myśl art. 49 ust. 2 ustawy o PFRON jednostki zobowiązane do wpłat na PFRON muszą je realizować do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności wymagające dokonania takiej wpłaty. Równocześnie zobligowane są do składania miesięcznych i rocznych deklaracji do Zarządu Funduszu, przesyłając je elektronicznie zgodnie z wzorem ustalonym w rozporządzeniu przez ministra odpowiedzialnego za sprawy zabezpieczenia społecznego.
Ulgi i zwolnienia z PFRON
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PFRON ustawodawca przewidział możliwość uzyskania ulg przez pracodawców przy wpłatach na PFRON. Wpłaty te ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez pracodawcę przez zakłady aktywności zawodowej, przedsiębiorstwa społeczne zatrudniające co najmniej 10 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy lub innych pracodawców zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy – jeżeli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do osób 0:
- znacznym stopniu niepełnosprawności lub
- umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, oraz niewidomych
Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.