W celu przedstawienia rzetelnej i jasnej sytuacji zarówno majątkowej, jak i finansowej jednostki należy zastosować kluczowe zasady rachunkowości, w tym zasadę współmierności. Zasada współmierności polega na zapewnieniu współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, a co za tym idzie, do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego należy zaliczać zarówno przychody, jak i koszty dotyczące przyszłych okresów, a także przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione. Jak należy postąpić w sytuacji, kiedy jednostka poniosła koszt dotyczący przyszłych okresów? Kiedy na dany okres sprawozdawczy przypadł koszt, który nie został jeszcze poniesiony?
Poszukując odpowiedzi na pytania wskazane we wstępie, należy odnieść się do pojęcia rozliczeń międzyokresowych kosztów. Bowiem za pomocą rozliczeń międzyokresowych należy aktywować poniesiony w danej chwili koszt na przyszłe okresy sprawozdawcze, a także uwzględnić wydatek, który ma dopiero nastąpić w kolejnym roku obrotowym.
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.