Jeżeli ryzyko towarzyszy każdemu działaniu człowieka i jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej, w której ma miejsce niepewność oraz występują odchylenia osiągniętych wielkości rzeczywistych efektów od oczekiwanych wyników, to przy istniejącym stanie wiedzy i oddziaływaniu na otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne przez przedsiębiorstwo – ryzyka i niepewności nie można wyeliminować1. Staje się ono elementem działalności każdej jednostki gospodarczej, powoduje konieczność tworzenia rezerw związanych z ryzykiem ekonomicznym i znajduje odzwierciedlenie w systemie rachunkowości każdej jednostki.
Rezerwy to instrumenty zabezpieczania się podmiotu przed skutkami przewidywanego albo znanego ryzyka związanego z możliwościami wystąpienia w przyszłości różnych obciążeń o charakterze kosztów czy zobowiązań. Główną przyczyną tworzenia rezerw w jednostkach prowadzących działalność gospodarczą jest ryzyko gospodarcze. Rezerwy w teorii rachunkowości są traktowane jako szczególny rodzaj zobowiązań, których termin wystąpienia lub kwota nie są pewne (ujęcie wąskie). W skład rezerw wchodzą także bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, rezerwy na utratę wartości aktywów określane przez przepisy ustawy o rachunkowości – odpisami aktualizującymi oraz rezerwy kapitałowe (ujęcie szerokie)2. Wąskie i szerokie ujęcie rezerw prezentuje rysunek 1.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.