Struktura JPK_KR (dziennik, zapisy na kontach i zestawienie sald) od 1 lipca 2018 r. obowiązuje wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe. Ordynacja podatkowa przewiduje, że obowiązkiem JPK będą objęte firmy, które swoje księgi podatkowe prowadzą przy użyciu programów komputerowych. Dostosowanie przez podatników rozwiązań na potrzeby raportowania danych z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w formie JPK stanowiło, i wciąż stanowi, duże wyzwanie. Podatnicy mieli w tym względzie relatywnie krótki czas. O czym w dalszej części artykułu.
JPK Księgi Rachunkowe składają się z: nagłówka z informacjami o firmie, walucie (generalnie PLN – z wyjątkami dla wskazanych pozycji), dziennika, zapisów na kontach oraz zestawienia obrotów i sald. Są potrzebne służbom skarbowym, żeby potwierdzić prawdziwość danych lub wykazać ich nieprawidłowości podczas e-kontroli.
Ważne!
JPK_KR jest niejako potwierdzeniem danych wykazywanych w innych strukturach, np. JPK_FA (faktura), w którym raportujemy poszczególne dokumenty sprzedaży. Odpowiednie dane ze struktur muszą być ze sobą spójne.
Ile jest czasu na udostępnienie struktur JPK?
Jeżeli organ podatkowy w toku postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej zażąda przekazania jednej lub kilku z ww. struktur, czas na udostępnienie struktur JPK wynosić będzie 3 dni. W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) jest możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o wydłużenie terminu, który jest wskazany w wezwaniu. Dzięki temu można uniknąć konsekwencji za niedochowanie terminu.
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.