Interpretacja nr 23 Komitetu ds. Interpretacji MSSF, opublikowana 7 czerwca 2017 r. pt.: „Niepewność w zakresie sposobów ujmowania podatku dochodowego” weszła w życie dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2019 r. lub później. Wyjaśnia ona problematyczne kwestie związane z ujęciem w sprawozdaniu finansowym niepewności dotyczącej zatwierdzenia przez organy podatkowe określonego rozliczenia podatkowego, które jednostka zastosowała w deklaracji podatkowej.
Cel i zakres KIMSF
KIMSF nr 23 wyjaśnia sposoby stosowania wymogów dotyczących ujmowania i wyceny zawartych w MSR 12, jeżeli istnieje niepewność co do traktowania podatkowego dochodu. W takich okolicznościach jednostka ujmuje i wycenia swoje bieżące należności i zobowiązania podatkowe lub aktywa oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, zgodnie z wymogami MSR 12, w oparciu o dochód podlegający opodatkowaniu (stratę podatkową), podstawy opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe ustalane z zastosowaniem danej interpretacji.
O niepewnym ujęciu podatkowym mówimy wtedy, gdy jednostka nie ma pewności co do tego, czy jej interpretacja danego zdarzenia ekonomicznego będzie zaakceptowana przez organ podatkowy. Przykładem niepewnego ujęcia podatkowego może być decyzja jednostki o dokonaniu odliczenia konkretnego kosztu lub też niewykazaniu w deklaracji podatkowej określonej pozycji przychodów, jeżeli jej akceptowalność jest niepewna w świetle przepisów podatkowych.
Wyjaśnienia zawarte w KIMSF nr 23 mają zastosowanie do wszystkich wymiarów rachunkowości podatku dochodowego w sytuacji, gdy występuje niepewność co do sposobu ujęcia jakiejś pozycji związanej z podatkiem dochodowym, np. pozycji zysku lub straty podlegającej opodatkowaniu, strat lub ulg podatkowych czy też stawek podatkowych.
Interpretacja KIMSF nr 23 zaczyna obowiązywać dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2019 r. lub później, ale dozwolone jest też jej wcześniejsze zastosowanie. Jeżeli jednostka zastosuje interpretację w odniesieniu do wcześniejszego okresu powinna ujawnić ten fakt.
Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.