Narastająca konkurencja pomiędzy przedsiębiorstwami oraz intensywny proces globalizacji to dwie główne przyczyny szukania nowych sposobów na zarządzanie jednostką gospodarczą. Wymagający klienci wymuszali wprowadzanie nowych technologii produkcji, które są z kolei kosztochłonne. Rosnące koszty o różnym charakterze i przekroju spowodowały, iż szukano narzędzi, które pomogą je wyodrębnić, a następnie zredukować. Odpowiedzią na potrzebę urealnienia informacji o kosztach miał być opracowany w latach 80. XX w. model rachunku kosztów działań (Activity Based Costing – ABC). Został on opracowany w latach przez R.S. Kaplana i R. Coopera.
Rachunek kosztów działań zaczął się najbardziej rozwijać w erze globalizacji. Wtedy przedsiębiorcy uświadomili sobie, że tradycyjne metody są niewystarczające do zarządzania jednostką gospodarczą. Przy zmianie zarządzania z pionowego na poziome okazało się przykładowo, iż dotychczas stosowane metody nie uwzględniały perspektyw rozwoju przedsiębiorstw1.
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.