Obecnie leasing jako forma finansowania działalności jest bardzo powszechy. Stosują go spółki z rozmaitych branż. Główną zaletą takiej formy finansowania jest poprawa płynności finansowej jednostki poprzez brak konieczności zamrożenia środków w postaci nabycia aktywów.
Kwestie związane z leasingiem (definicje, klasyfikacja, sposób ujęcia w księgach rachunkowych) zostały przedstawione w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (KSR), wydanym przez Komitet Standardów Rachunkowości. Zgodnie z KSR 5, umowa leasingu to umowa nazwana w Kodeksie cywilnym (umowa leasingu), a także każda inna umowa zawarta na czas oznaczony, na mocy której jedna ze stron, zwana „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków drugiej stronie, zwanej „korzystającym”, przedmiot leasingu, którym są składniki aktywów, np. nieruchomości, urządzenia, maszyny, środki transportu, wartości niematerialne i prawne. Umowami leasingu w rozumieniu KSR 5 są zatem również nazwane w Kodeksie cywilnym umowy najmu i dzierżawy, zawarte na czas oznaczony.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.