Dobór odpowiednich procedur badania zależy od biegłego rewidenta, a na to wpływ ma wiele czynników, takich jak istotne pozycje bilansowe czy problematyka napotkana w badaniu poszczególnych linii sprawozdania finansowego w latach ubiegłych danego podmiotu, dlatego też warto się im przyjrzeć.
Audyt – czyli inaczej badanie sprawozdania finansowego, polega w głównej mierze na przeprowadzeniu procedur, które służą uzyskaniu dowodów badania kwot i ujawnień przedstawionych w sprawozdaniu finansowym. Głównym zadaniem biegłego rewidenta, który takie badanie wykonuje jest potwierdzenie na podstawie zebranych dowodów czy sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Potwierdza również zgodność sprawozdania z mającymi zastosowanie przepisami ustawy i przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości oraz o prawidłowości ksiąg rachunkowych stanowiących podstawę jego sporządzenia. Dobór odpowiednich procedur badania zależy od biegłego rewidenta, a na to wpływ ma wiele czynników, takich jak istotne pozycje bilansowe czy problematyka napotkana w badaniu poszczególnych linii sprawozdania finansowego w latach ubiegłych danego podmiotu.
Celem badania jest zwiększenie poziomu zaufania zamierzonych użytkowników do sprawozdania finansowego. Osiąga się to dzięki wyrażeniu przez biegłego rewidenta opinii o tym, czy sprawozdanie finansowe zostało, we wszystkich istotnych aspektach, sporządzone zgodnie z mającymi zastosowanie ramowymi założeniami sprawozdawczości finansowej. W przypadku większości ramowych założeń ogólnego przeznaczenia, opinia dotyczy tego, czy sprawozdanie finansowe prezentuje rzetelnie we wszystkich istotnych aspektach lub przekazuje rzetelny i jasny obraz zgodnie z ramowymi założeniami.
Ogólne cele biegłego rewidenta podczas audytu
Przy przeprowadzaniu badania sprawozdania finansowego ogólnymi celami biegłego rewidenta są:
- uzyskanie racjonalnej pewności czy sprawozdanie finansowe jako całość nie zawiera istotnego zniekształcenia, niezależnie od tego, czy zostało ono spowodowane oszustwem lub błędem, wskutek czego umożliwi to biegłemu rewidentowi wyrażenie opinii o tym, czy sprawozdanie finansowe zostało, we wszystkich istotnych aspektach, sporządzone zgodnie z mającymi zastosowanie ramowymi założeniami sprawozdawczości finansowej oraz
- sporządzenie sprawozdania na temat sprawozdania finansowego i przekazanie stosownie do wymogów Międzynarodowych Standardów Badania informacji zgodnych z wnioskami biegłego rewidenta.
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.