Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu – mowa tu o instytucji czynnego żalu.
Czynny żal to oświadczenie o popełnieniu czynu zabronionego, jest on bezskuteczny między innymi, jeżeli zostanie dokonany w czasie, gdy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Oprócz uiszczenia całej wymagalnej należności publicznoprawnej, uszczuplonej w wyniku czynu zabronionego, należy pamiętać o złożeniu tego zawiadomienia szczególnie, że katalog przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych jest szeroki i złożenie czynnego żalu nie zawsze wiąże się wyłącznie z uszczupleniem podatku.
Czynny żal
Instytucja czynnego żalu została uregulowana w art. 16 par. 1 ustawy z dnia 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy/tekst. jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 408/. Zgodnie z art. 16 par.1: „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”. Przepis ten stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną, uszczuploną popełnionym czynem zabronionym, jeśli czyn zabroniony nie polega na uszczupleniu należności, a orzeczenie przepadku przedmiotów jest obowiązkowe (np. gdy przedmiot pochodzi bezpośrednio z przestępstwa skarbowego) – wtedy sprawca czynu zabronionego zainteresowany skorzystaniem z dobrodziejstw czynnego żalu powinien złożyć te przedmioty lub uiścić ich równowartość pieniężną.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.