Leasing, niby wiemy co to jest, a jednak nie każdy potrafi w jasny sposób powiedzieć, jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami i który z nich jest dla nas korzystniejszy z podatkowego punktu widzenia. Artykuł dotyczy dwóch głównych produktów leasingowych, tj. leasingu operacyjnego i finansowego oraz tego, jakie są między nimi różnice i co proponuje rynek w zakresie tych produktów. Kto może starać się o leasing i czy osoba fizyczna może się ubiegać o taki produkt? Jednym z poruszanych wątków jest fakt, że leasing jako forma finansowania nie widnieje w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), jak więc to wpływa na naszą zdolność kredytową?
Leasing to dzierżawa, wypożyczenie prawa rzeczowego lub nierzeczowego na określony czas i określonych warunkach finansowych. Kodeks cywilny definiuje, na jakich zasadach ma być podpisana umowa leasingowa, a prawo podatkowe i ustawa o VAT regulują podatkowe skutki tych umów. Prawo cywilne uwzględnia leasing tylko dla prawa rzeczowego, natomiast prawo podatkowe również dla prawa nierzeczowego, np. licencje czy patenty.
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.