System TPM (kompleksowe zarządzanie utrzymaniem ruchu) jest rozwiązaniem, które pozwala na wykorzystywanie maszyn i urządzeń w firmie w sposób najbardziej efektywny. Szereg korzyści, jakie niesie on ze sobą, sprawia, że system ten jest coraz chętniej wykorzystywany w wielu firmach, przede wszystkim prowadzących działalność produkcyjną. Implementacja systemu TPM wpływa na wyniki operacyjne przedsiębiorstwa, m.in. w obszarze zarządzania czy zwiększania zdolności produkcyjnych, pozwalając na redukcję kosztów operacyjnych.
Wzrost zainteresowania utrzymaniem ruchu maszyn wynika z rosnącego udziału bezpośrednich kosztów napraw w kosztach zmiennych przedsiębiorstwa oraz z rosnącej presji konkurencyjnej, której podstawowym elementem jest wysoka jakość produktu. System TPM jest jednym z elementów lean manufacturing. Został on opracowany na początku lat 70. XX wieku, przechodząc od tego czasu daleko idącą ewolucję. Jego fundamentalną zasadą jest koncepcja trzech zer: zero awarii, zero braków oraz zero wypadków przy pracy. Podstawowym celem systemu jest utrzymanie wysokiej wydajności maszyn, urządzeń oraz wprowadzenie zmian w metodach, sposobach i procedurach pracy, co ma pozwalać na ograniczenie liczby i czasu trwania przestojów produkcyjnych wynikających z awaryjności maszyn oraz strat spowodowanych niską jakością wyrobów, a zatem tych problemów, które w przedsiębiorstwach produkcyjnych stanowią jedne z ważniejszych źródeł nadmiernych kosztów.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.