W dniu 6 listopada 2013 r. w Katowicach odbyła się III Konferencja Rada Nadzorcza. To cykliczne, coroczne spotkanie skupia przedstawicieli średniej wielkości firm – zarządzających i członków rad nadzorczych – zainteresowanych profesjonalnym nadzorem korporacyjnym.
Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać czterech prelekcji:
- Time management – zarządzanie czasem w praktyce. Jak audyt wewnętrzny pomaga w zarządzaniu ryzykiem? Rada Nadzorcza – przykłady z życia spółek giełdowych. Kryzys – koniec czy dopiero początek końca?
Aleksandra Wanat przybliżyła uczestnikom tematykę zarządzania czasem.Zwróciła uwagę między innymi na fakt, że w skutecznym zarządzaniu czasem dużo zależy od samego planowania zadań (lub jego braku). Trzeba również uważać na tzw. złodziei czasu, jakimi niewątpliwie są przerwy w pracy (np. na częste sprawdzanie poczty e-mail) lub wykonywanie wielu zadań naraz.
Renata Stefańczyk-Zając wskazywała na praktyczne aspekty audytu wewnętrznego. Podkreśliła, że może on przynieść racjonalne korzyści m.in. dla standaryzacji procesów biznesowych, wykrycia nadużyć w zakresie płatności czy identyfikacji ryzyk prowadzonej działalności. Stwierdziła, że wiele etapów kontroli można zautomatyzować, tym samym ograniczając jej koszty.
Piotr Rybicki zwrócił uwagę na dość częste zmiany w radach nadzorczych spółek giełdowych, a także spróbował nakreślić model „statystycznego” jej członka. Warto podkreślić, że najczęściej członek rady nadzorczej to ekonomista. Jednym z ważniejszych zadań członków rad nadzorczych jest „szybkie” (w sytuacjach awaryjnych) zastąpienie członka zarządu w wykonywanych przez niego zadaniach (poprzez oddelegowanie).
Bohdan Wyżnikiewicz, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy kryzys jest już za nami, czy nadal z niego wychodzimy, przedstawił kilka danych statystycznych. Wynika z nich, że w II kwartale 2013 r. został odnotowany przyrost PKB w stosunku do poprzedniego kwartału.
W rozmowach kuluarowych poruszano wiele tematów. Niemniej najważniejsza była kwestia podnoszenia rangi samej rady nadzorczej i jej członków. Nie wystarczy „być”, ale często trzeba coś „wnieść”. Tak można spuentować to, co dało się słyszeć od uczestników konferencji.
Więcej informacji na stronie: www.nadzorkorporacyjny.pl
Piotr Rybicki