Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej przy współpracy z Grupą Wydawniczą INFOR S.A. organizuje studia podyplomowe „Controlling kosztów i wyniku finansowego”. Celem studiów jest przekazanie menedżerom przedsiębiorstw metodologii oraz procedur budowania sytemu informacyjnego rachunkowości zarządczej i controllingu oraz wykorzystania tego systemu w procesie optymalizacji kosztów i rentowności.
Program studiów podyplomowych składa się z kilku modułów tematycznych, w których ujęte są najważniejsze teoretyczno-praktyczne aspekty rachunkowości zarządczej i controllingu. Szczegółowo omawiane i analizowane są problemy operacyjnego zarządzania kosztami oraz strategiczny wymiar rachunkowości zarządczej i controlingu.
Uwaga
Problemy operacyjnego zarządzania kosztami to:
1) projektowanie systemów informacyjnych controllingu w oparciu o rachunek kosztów pełnych, zmiennych i rachunek kosztów standardowych w ujęciu ex ante i ex post,
2) wykorzystanie struktur informacyjnych generowanych przez system informacyjny controllingu w procesie zarządzania kosztami.
Szczegółowo omawiany jest proces budżetowania i analizy odchyleń. Zajęcia z projektowania systemów informacyjnych są prowadzone w formie warsztatów praktycznych przy wykorzystaniu informatycznych modeli dydaktycznych. Warsztaty są prowadzone przez osoby mające duże doświadczenie praktyczne w projektowaniu i wdrażaniu systemów controllingu.
Analiza strategicznego wymiaru controllingu to przekazanie wiedzy teoretycznej oraz rozwiązywanie przykładów praktycznych dotyczących: rachunku kosztów działań, rachunku kosztów docelowych, rachunku kosztów jakości, rachunku kosztów cyklu życia produktu. Ważne miejsce w tej części zajęć zajmują problemy wdrażania Strategicznej Karty Wyników oraz wykorzystania struktur informacyjnych controllingu w procesie zarządzania strategicznego. Ten moduł ćwiczeniowy jest prowadzony przez praktyków z firm consultingowych.
Pozostałe moduły tematyczne to:
l zarządzanie projektami,
l wykorzystanie modeli ekonometrycznych w procesie optymalizacji kosztów,
l controlling kosztów działań marketingowych,
l finanse przedsiębiorstwa,
l Excel w controllingu.
Ostatnim etapem studiów podyplomowych jest pisanie pracy końcowej, która ma charakter praktyczny. Słuchacze rozwiązują w niej problemy związane z wybranymi aspektami swojej pracy w przedsiębiorstwie.
Zajęcia na studiach podyplomowych odbywają się w 20-osobowej grupie. Pozwala to prowadzić je w formie warsztatów praktycznych z wykorzystaniem komputerów do rozwiązywania przykładów praktycznych.
Opinie słuchaczy z dwóch zakończonych już edycji studiów podyplomowych potwierdziły prawidłowość doboru programu merytorycznego oraz formy prowadzenia zajęć. W edycjach tych brały udział takie przedsiębiorstwa, jak: Netia S.A., CPP Toruń Pacific, Polskapresse, PKP Polskie Linie Kolejowe, Ferrero, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Totalizator Sportowy, ISKRA Centrum Narzędzi Specjalnych, Oriflame Products Poland.
Podczas trwania studiów wszyscy słuchacze otrzymują obszerne materiały oraz w wersji elektronicznej przykłady praktyczne. Więcej informacji na temat studiów można uzyskać pod adresem www.szkolenia.infor.pl