W dniach 13-14 marca 2008 r. w Solcu Kujawskim odbyło się czwarte spotkanie praktyków i sympatyków controllingu zrzeszonych w ramach Koła Praktyków Controllingu Toruń. Tematem przewodnim spotkania było budżetowanie i konkretnie dylematy z tym związane.
13-14 marca 2008 r., Solec Kujawski
Mogłoby się wydawać, że w obszarze budżetowania już tak wiele zostało powiedziane i napisane. Jednak już na etapie przygotowań do spotkania okazało się, iż jest to na tyle obszerny i kontrowersyjny temat, że konieczne jest skupienie się na kilku wybranych zagadnieniach. Zjazd Koła został podzielony na dwie części: prezentacyjną i warsztatową.
W części prezentacyjnej spotkania Miłosz Piątek (dyrektor finansowy Elana Energetyka Sp. z o.o.) podzielił się swoim doświadczeniem w zakresie budżetowania produkcji sprzężonej. Z kolei Tomasz Geszke (controller przemysłowy Elda - Eltra Elektrotechnika S.A.) przedstawił wypracowaną w firmie koncepcję budżetowania procesów produkcyjnych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły rozwiązania budżetowe, wspierające permanentną poprawę efektywności procesów produkcyjnych oraz osiągane w ten sposób efekty.
Podczas spotkań Kół Praktyków jest jeden stały punkt programu „Moja wpadka zawodowa”, w ramach którego uczestnicy rozmawiają o ich zawodowych potknięciach i wnioskach, jakie zostały z tych sytuacji wyciągnięte. Pomysł ten zaszczepił w Kołach Praktyków Herwig Fridag - delegat ICV na Europę Środkowo-wschodnią. Podczas inauguracyjnego spotkania Herwig opowiadał o swoich doświadczeniach z firm niemieckich, w których bardzo otwarcie rozmawia się o popełnionych błędach. Prelegent ten podkreślał także, jak duże ma to znaczenie dla zapobiegania takim potknięciom w przyszłości oraz dla ulepszania procesów biznesowych w firmie.
Ten punkt spotkania cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ z uwagi na bardzo pragmatyczny charakter jest źródłem wielu ciekawych przemyśleń i praktycznych wskazówek. W ramach tego punktu, Dariusz Maciejewski (kierownik sekcji budżetowej Torfarm S.A.) przedstawił swoje doświadczenia z wdrażania budżetowania w transporcie. Prelegent ten przekonywał, jak ważne jest dobre dobranie mierników efektywności oraz co może wyniknąć w przypadku, gdy na tym etapie wdrażania budżetowania transportu zostaną popełnione błędy.
UWAGA
W części warsztatowej uczestnicy Zjazdu skupili się na dwóch zasadniczych dylematach, a mianowicie:
1. Czy budżetować krocząco, czy raczej trzymać się jednego planu rocznego i nie zmieniać go w trakcie roku? A jeśli już wprowadzać jakiekolwiek zmiany, to tylko w szczególnych przypadkach.
2. Na ile budżetowanie powinno być szczegółowe? Czy szczegółowość budżetowania powinna precyzyjnie uzasadniać każdą istotną pozycję w budżecie? Czy raczej plany budżetowe powinny być przygotowywane i uzgadniane na bardziej ogólnym poziomie?
Jak można było oczekiwać, opinie były odmienne, wobec czego uczestnicy Zjazdu zostali podzieleni na 4 grupy, w ramach których omawiano te dylematy w kontekście praktycznych doświadczeń. Następnie na forum poszczególne grupy prezentowały wypracowane argumentacje i praktyczne konsekwencje przyjęcia danego rozwiązania. Dyskusja była „zaciekła” i poparta bogatymi doświadczeniami uczestników spotkania.
Kolejne spotkanie Koła Praktyków Controllingu Toruń zaplanowano na 11-12 września 2008 r. Tematem spotkania będą „Koncepcje rozliczania kosztów produkcji - metody kalkulacji rzeczywistych kosztów wyrobów”. Szczegóły na stronie www.icv.pl.