19–20 stycznia 2006 r., Kraków
Gościem specjalnym spotkania był dr Herwig Friedag (delegat regionu ICV – Wschód). Pierwszego dnia dr Friedag w sposób zwięzły przedstawił założenia i koncepcję Kół Praktyków Controllingu, powiedział także, w jaki sposób działa cała organizacja, jak odbywają się spotkania innych kół i czym zajmują się uczestnicy w czasie spotkań. W rysie historycznym wspomniał o działalności kół w Niemczech, skąd wywodzi się cała koncepcja oraz Austrii i innych państw Europejskich.
Uwaga
Międzynarodowe Stowarzyszenie ICV liczy niespełna 4000 członków. Głównym założeniem organizacji jest wymiana wiedzy i doświadczeń wśród praktyków (controllerów). Dr Friedag wspomniał także o bardzo dynamicznym rozwoju kół w Polsce. Przed kołem Katowice–Kraków zainicjowały swą działalność już takie ośrodki jak: Poznań–Wrocław, Szczecin–Gdańsk oraz Warszawa.
Drugiego dnia gość specjalny Piotr Kondratowicz (lider Koła Praktyków Controllingu w Warszawie) przedstawił praktyczne wdrożenie BSC na potrzeby jednej z firm ubezpieczeniowych. W trakcie prezentacji prelegent zaprezentował:
przesłanki, które skłoniły kierownictwo do wdrożenia BSC,
- trudności w trakcie procesu,
- kluczowe czynniki sukcesu,
- zmiany zainicjowane przez wdrożenie BSC.
Prezentacja ta pozwoliła na wniknięcie w głąb całego procesu, przez jaki przeszła firma. Dała obraz praktycznego wdrożenia tej koncepcji w naszych rodzimych warunkach. W trakcie prezentacji uczestnicy spotkania zadawali wiele pytań, a odpowiedzi rozwiały wiele wątpliwości.
W dalszej części spotkania uczestnicy podjęli próbę budowy BSC dla wybranej przez siebie firmy. W trakcie opracowywania BSC rozwiązano wiele kontrowersyjnych problemów. Część zadania uczestnicy wykonywali w zespołach. Prezentacja wyników ich prac wzbudziła ożywioną dyskusję i wymianę poglądów.
Warsztaty prowadziła i podsumowała dr Adrianna Lewandowska, koordynator Kół Praktyków Controllingu w Polsce. Poza prezentacją i komentarzem wyników pracy całej grupy w postaci Zrównoważonej Karty Wyników wyjaśniła także kwestie doboru wskaźników i ich budowy. Podsumowała spotkanie wyrażając opinię, aby nie bać się nowych wyzwań, nie szukać perfekcyjnych rozwiązań, lecz niedoskonałe koncepcje dopracowywać poprzez pracę w trakcie ich realizacji (co pozwala dojść do wypracowania dobrego i skutecznego procesu zarządzania strategicznego).
Wszyscy uczestnicy pozytywnie wyrażali się na temat poziomu i samej koncepcji Kół Praktyków Controllingu. Wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach, a także zapraszania gości – ekspertów, co z całą pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy o ich doświadczenia.