W dniach 20-21 października 2006 r. w podkrakowskiej Bochni odbyło się już trzecie spotkanie Koła Praktyków Controllingu Katowice-Kraków. Tematem wiodącym spotkania było "Budżetowanie i tworzenie budżetów".
20-21 października 2006 r., Bochnia
Spotkanie Koła otworzyła prezentacja przygotowana przez Andrzeja Gielatę z MOTA Engil Polska. Prelegent przedstawił zarys historyczny budżetowania. Prezentacja obejmowała wszystkie znane dotychczas metody budżetowania, od budżetowania elastycznego, przez kroczące i kończąc na koncepcji Beyond Budgeting.
Następnie Piotr Stopczyński z firmy SPIN S.A. przedstawił koncepcję planowania wielowymiarowego. Dzięki tej koncepcji możliwe jest planowanie, a w konsekwencji budżetowanie w wielu płaszczyznach wzajemnie się przenikających. Prelegent zaprezentował także informatyczne narzędzia radzenia sobie z tą niezwykle skomplikowaną techniką.
Kolejna prezentacja dotyczyła budżetowania w firmie MOTA Engil Polska. Ponownie głos zabrał Andrzej Gialata, który przedstawił koncepcję skomplikowanego procesu budżetowania w firmie projektowej działającej na rynku budowlanym i realizującej duże kontrakty. Mówca zaprezentował także narzędzia informatyczne bazujące na technologii arkuszy kalkulacyjnych, stworzone przez niego i pracowników działu controllingu MOTA Engil Polska.
Kolejną cześć pierwszego dnia obrad zajął case na temat systemu budżetowania dla firmy sektora FMCG. Tę część spotkania poprowadził Rafał Klama z częstochowskiej firmy DelicPol. Zadaniem uczestników spotkania było zaproponowanie całościowego systemu budżetowania. Musieli oni zaproponować narzędzia i instrumenty systemu, dostosować system budżetowania do struktury organizacyjnej firmy oraz uwzględnić zależność firmy będącej członkiem grupy kapitałowej. Produkt firmy był wieloasortymentowy, a wszystkie produkty trafiały na rynek wieloma różnymi kanałami dystrybucyjnymi.
Drugi dzień spotkania rozpoczął się od prezentacji koncepcji budżetowania przygotowanych przez cztery grupy w ramach casu, do którego wprowadzenie miało miejsce dzień wcześniej. Prezentacja koncepcji wywołała wiele ciekawych dyskusji oraz wymianę poglądów na temat proponowanych rozwiązań. Każda z grup zaprezentowała odmienną koncepcję budżetowania wykorzystując do tego celu różne narzędzia i instrumenty.
Następnie wszyscy mieli okazję zapoznać się z koncepcją budżetowania w jednym z międzynarodowych koncernów działających na terenie Europy. Prezentację przygotowała Agnieszka Jędryka - lider KPC Katowice-Kraków. Ciekawym obszarem prezentowanym przez prelegentkę było przedstawienie budżetowania na poziomie zarówno całego koncernu, jak i poszczególnych firm działających w grupie. Na zakończenie prezentacji przedstawiła system informatyczny wspierający controlling oraz proces budżetowania (także narzędzia analityczne właśnie na przykładnie spółki wchodzącej w skład dużej międzynarodowej grupy kapitałowej).
Spotkanie zakończyła prezentacja Piotra Stopczyńskiego. Tym razem prelegent ten mówił o systemach i technologiach informatycznych wspierających proces budżetowania. Zaprezentował wszystkie najpopularniejsze obecnie systemy informatyczne wspierające budżetowania oraz nowe tendencje w tej dziedzinie.
Uczestnicy spotkania podkreślali wysoki poziom przygotowanych prezentacji oraz przystępny sposób przekazywania wiedzy. W trakcie prowadzono ciekawe dyskusje. Wiele osób prezentowało własne doświadczenia z zakresu budżetowania. Zdaniem wszystkich temat okazał się bardzo szeroki i jedno spotkanie z całą pewnością nie może wyczerpać zagadnienia budżetowania. Decyzją uczestników temat będzie kontynuowany i uszczegóławiany na następnych spotkaniach.
Kolejne spotkanie Koła odbędzie się w dniach 23-24 lutego 2007 r., tematem wiodącym zaś "Analiza wykonania budżetu". Więcej informacji na www.icv.pl lub www.controlling.priv.pl w sekcji ICV.