Po raz szósty w Polsce, po raz drugi w języku angielskim, ale po raz pierwszy naprawdę europejski. Międzynarodowy Kongres Controllerów, organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów ICV, odbędzie się w Poznaniu w dniach 26–27 kwietnia 2012 r. Jego temat przewodni to: „Controller jako partner biznesowy w niestabilnych czasach”.
Międzynarodowy Kongres Controllerów to okazja do dogłębnego poznania najlepszych praktyk w branży, rozmów z ekspertami, a także do zawarcia ważnych i ciekawych znajomości na całe życie. Tegoroczne wydarzenie, zgodnie z uchwałą Zarządu ICV, będzie promowane jako anglojęzyczny odpowiednik największego europejskiego kongresu Stowarzyszenia w Monachium. To okazja do udziału w jednym z najciekawszych wydarzeń na rynku finansowym w Europie.
Organizatorzy, pod przewodnictwem dr Adrianny Lewandowskiej, Członka Zarządu ICV, spodziewają się 200 dyrektorów zarządzających i finansowych oraz controllerów z Polski i zagranicy, dla których przygotowali ciekawy i niepowtarzalny program. Gościem specjalnym, który otworzy kongres i zaprosi do dyskusji, będzie Sławomir Lachowski, wizjoner polskiej bankowości, twórca sukcesu mBanku, podróżnik i zdobywca, autor bestselleru ostatnich tygodni „Droga ważniejsza niż cel”.
Temat rozumienia controllingu w największych firmach przybliżą polscy controllerzy i dyrektorzy finansowi. O postrzeganiu controllingu w Poczcie Polskiej S.A. opowiedzą dr Tomasz Cicirko, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, oraz Karol Sikora, kierownik Działu Informacji Zarządczej. Jaka jest świadomość kosztowo-inwestycyjna w Volkswagen Poznań Sp. z o.o. – członka firmowego ICV, jak poprzez edukowanie wewnętrznych partnerów biznesowych dbać o rentowność, jak budować proekonomiczne postawy – na te pytania odpowie Małgorzata Podskarbi, koordynator ds. controllingu inwestycyjnego. Pracę w Neuca S.A. zaprezentuje Andrzej Derkowski, dyrektor Biura Controllingu oraz delegat krajowy ICV. Dwóch przedstawicieli wśród prelegentów będzie miał Lux Med Sp. z o.o. – największa sieć prywatnych poradni medycznych w Polsce. Temat controllingu przybliżą Michał Plit, zastępca dyrektora operacyjnego, oraz Jakub Tatak, zastępca dyrektora finansowego.
O tym, jak pracuje CRMT Institute, wiodący ośrodek consultingowy w Słowenii, będący częścią International Group of Controlling, opowie dyrektor Dragica Erčulj, odpowiedzialna za ramy programowe szkoleń controllingowych. Temat nowości w rachunkowości zarządczej oraz pomiaru wyników zaprezentuje prof. Toomas Haldma z Uniwersytetu w Tartu z Estonii. Lothar Kuhls z Niemiec, właściciel WEGe Managementberatung, pokaże, jak przygotować przedsiębiorstwo do przekształceń, i wyjaśni, co jest potrzebne do zbudowania kultury zmian w strukturze firmy. O innowacyjnym controllingu w Hiszpanii opowie Ulrich Mueller Bosom, dyrektor finansowy we Frape Behr SA z branży motoryzacyjnej. A dr Walter Schmidt, Członek Zarządu ICV, zaprezentuje wybrane specjalistyczne tematy ważne dla ICV – nowoczesne metody budżetowania, green controlling czy controlling behawioralny.
Współpraca pomiędzy zarządzającym a controllerem oraz wpływ tej relacji na wyniki przedsiębiorstwa nabierają szczególnego znaczenia w niestabilnych czasach. Controller jako aktywny doradca oraz partner biznesowy menedżera jest nieoceniony zarówno przy opracowywaniu długoterminowych strategii – włącznie z formułowaniem długookresowych celów strategicznych oraz odpowiadających im wskaźników – jak i przy ich wdrażaniu.
Więcej o kongresie oraz ICV na stronie: www.icv.pl.