Rada dmucha na zimne
- Można zrozumieć, że RPP jest w mało komfortowej sytuacji przy inflacji wyraźnie przekraczającej cel przez dłuższy okres. Najwyraźniej trudniej było Radzie przyjąć na siebie odpowiedzialność tłumaczenia szerszemu gronu odbiorców (nie tylko rynkom finansowym), dlaczego inflacja jest podwyższona, dlaczego nie powinno się to przekładać na wyższe oczekiwania inflacyjne i dlaczego podwyżka stóp procentowych w chwili obecnej mogłaby mieć niepożądany procykliczny charakter. Rada zdecydowała się dmuchać na zimne.
Oczekiwania inflacyjne wciąż wysokie
- W komunikacie RPP zwróciła ponownie uwagę, że oczekiwania inflacyjne pozostały wysokie. Miara oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych opublikowana przez NBP wzrosła w kwietniu do 4,3% z 4,2% w poprzednim miesiącu. Co ciekawe, wzrost nastąpił pomimo spadku miary inflacji przyjętej za podstawę obliczeń (uwzględniono marcową inflację CPI, która została opublikowana w trakcie przeprowadzania ankiety).
- Dane wskazują, że nastąpiło pogorszenie struktury odpowiedzi gospodarstw domowych (odsetek respondentów uważających, że w ciągu 12 miesięcy ceny będą rosły szybciej niż obecnie lub w tym samym tempie, wzrósł do ponad 80%, najwyżej od ponad roku). Naszym zdaniem, pomimo stosunkowo wysokich oczekiwań (które obniżą się wraz ze spadającą inflacją), ryzyko efektów drugiej rundy jest niewielkie w związku z sytuacją na rynku pracy.