8 lipca 2006 r., Poznań
Gość spotkania, dr Herwig Friedag z Berlina, przedstawił strategię stowarzyszenia na kolejne lata. Najbardziej wyraźny akcent strategii jest położony na rozwój międzynarodowych struktur stowarzyszenia. W chwili obecnej, oprócz dalszego dynamicznego rozwoju ICV w Polsce, realizowane są przedsięwzięcia mające na celu założenie kolejnych Kół Praktyków Controllingu w kolejnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi i Rosji oraz na Węgrzech).
We wszystkich tych krajach są prezentowane wspólne wartości członków stowarzyszenia ICV, które propagują społeczną rolę controllera jako:
- zorientowanego na przyszłość pośrednika pomiędzy różnymi grupami interesów (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa),
- „tłumacza”, przekładającego z różnych języków, którymi mówią pracownicy różnych szczebli, wykonujący różne zadania, mający różne zakresy odpowiedzialności, różne doświadczenia i zróżnicowaną bazę wiedzy,
- kompetentnego eksperta, który bazując na dobrej, teoretycznej podstawie, rozwija swoje umiejętności przez rozwiązywanie praktycznych zadań,
- odpowiedzialnego partnera, który wspiera prace zarządu poprzez dostarczanie informacji ułatwiających podejmowanie decyzji na różnych szczeblach zarządzania,
- partnera współodpowiedzialnego za ekonomiczne powodzenie przedsiębiorstwa.
Realizując nową strategię Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów chce dbać o wzmocnienie prestiżu, który budowało sobie przez kilkadziesiąt lat swojej działalności. Tym samym chce przyczynić się do podwyższenia pozycji zawodowej osób należących do Kół Praktyków Controllingu.
UWAGA
Polskie struktury Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów, tworzone od dwóch lat, są na tyle rozwinięte, że zarząd ICV postanowił wyodrębnić autonomiczną polską sekcję. Powołano Delegata Krajowego, którym została dr Adrianna Lewandowska, dotychczasowa Koordynator Kół Praktyków Controllingu.
Zarząd Stowarzyszenia kładzie szczególny nacisk na to, aby kontynuować proces ścisłej integracji środowiska. W tym kontekście ważne jest, aby członkowie stowarzyszenia mieli poczucie przynależności do dużej międzynarodowej społeczności controllerów (controllerów zrzeszonych w ramach ICV jest już na dzień dzisiejszy ponad 6000; pochodzą z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Francji, Anglii, Czech i Polski).
Aspiracją polskiej sekcji ICV jest to, aby w najbliższych latach członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów z dumą mogli odnotowywać ten fakt w swoich życiorysach. Będzie to tożsame z tym, że są oni aktywni, innowacyjni, zorientowani na praktykę i mają doświadczenia, którymi dzielą się z innym kolegami po fachu.
Reasumując, spotkanie było bardzo udane, liderzy poszczególnych Kół mieli okazję się poznać, wymienić poglądy i podyskutować o rozwoju ICV w Polsce. Postanowiono, że zjazdy Liderów Kół Praktyków Controllingu będą odbywały się corocznie.