Złoty oscyluje w wąskim przedziale wahań
- Obawy o dewaluację łotewskiego łata negatywnie oddziaływały na notowania złotego, podobnie jak pogorszenie globalnych nastrojów i oczekiwanie na nowelizację budżetu. Kurs EUR/PLN utrzymywał się długo powyżej 4,50. Do umocnienia doszło na przełomie miesiąca przy wzroście apetytu na ryzyko i zmniejszeniu obaw o dewaluację łata (m.in. po zabezpieczeniu kolejnej transzy kredytu z MFW), choć zapał inwestorów ostygł po danych z rynku pracy w USA.
- Powracające obawy o kondycję światowej gospodarki mogą negatywnie oddziaływać na złotego w najbliższym czasie. Podtrzymujemy zdanie, że kurs EUR/PLN nie powinien przekroczyć 4,60, a w ciągu kilku tygodni może być testowane pasmo 4,30–4,33 z możliwym spadkiem EUR/PLN do 4,25. Silniejszemu umocnieniu złotego nie będą sprzyjały utrzymujące się nie najlepsze oceny gospodarcze regionu. Wpływ na apetyt na ryzyko będą miały wyniki finansowe spółek w rozpoczynającym się sezonie publikacji.
Wąski przedział wahań EUR/USD
- Po umocnieniu dolara na początku czerwca do ok. 1,39, które nastąpiło w reakcji na optymistyczne dane z rynku pracy w USA, kurs EUR/USD oscylował w wąskim przedziale wahań 1,38–1,41 i był pod wpływem zmian awersji do ryzyka. Mieszany wpływ na wahania EUR/USD miały wypowiedzi na temat roli dolara jako waluty rezerwowej ze strony przedstawicieli Rosji i Chin. W lipcu kurs EUR/USD wzrósł chwilowo do 1,41 po danych o chińskim PMI, który poprawił nastroje rynkowe, jednak po słabych danych o zatrudnieniu w USA doszło do ponownego umocnienia dolara do ok. 1,39.
- W miesiącach letnich kurs EUR/USD może pozostać w przedziale wahań 1,37–1,43. Euro może zyskiwać w okresach podwyższonego apetytu na ryzyko, jednak biorąc pod uwagę spodziewane szybsze niż w strefie euro ożywienie gospodarcze i niski deficyt handlowy w USA, dolar powinien stopniowo zyskiwać wobec euro.