Złoty coraz silniejszy pomimo awersji do ryzyka
w Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, kurs EUR/PLN spadał wyraźnie w ciągu minionych dwóch miesięcy. Z poziomu ok. 4,17 na początku lipca złoty umocnił się do poniżej 4,0 na początku września. Tak jak się spodziewaliśmy, maksimum notowań nie przekroczyło oporu na 4,16 (najwyższą wartość – ok. 4,14 – osiągnęliśmy po zerwaniu przez Węgry rozmów z MFW/UE). Ogólny pozytywny nastój na świecie oraz popyt na polskie obligacje w momentach wzrostu awersji do ryzyka stworzył optymalne warunki do umacniania się złotego.
w Uważamy, że trend aprecjacyjny złotego będzie kontynuowany we wrześniu. Silnym oporem dla kursu EUR/PLN powinien być poziom 4,05, jednak wydaje nam się, że potencjał do osłabienia złotego jest ograniczony, o czym świadczyć może jego stabilizacja nawet w okresie podwyższonej awersji do ryzyka.
Euro wsparte przez popyt na dług i słabe dane z USA
w Rozpoczęty w pierwszym tygodniu czerwca trend wzrostowy kursu EUR/USD trwał do pierwszego tygodnia sierpnia, kiedy to kurs osiągnął maksymalny poziom ok. 1,33. Od tego czasu dolar zaczął odrabiać straty, kurs spadł do 1,26, nieco mniej, niż wskazywaliśmy dwa miesiące temu. Mocnemu euro sprzyjały lepsze od oczekiwań dane ze strefy euro oraz popyt na obligacje państw peryferyjnych. Wyraźnie gorsze dane z USA i niesatysfakcjonujące inwestorów zapewnienia ze strony Fedu o gotowości do wsparcia gospodarki spowodowały wzrost awersji do ryzyka i w konsekwencji umocnienie dolara.