23 stycznia 2006 r., Jelenia Góra
W dniu 23 stycznia 2006 r. Karkonoskie Towarzystwo Naukowe wraz z Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze zorganizowały „Karkonoskie spotkania z nauką” kierowane do przedstawicieli przedsiębiorstw i instytucji regionu jeleniogórskiego. Jego tematem przewodnim było „Miejsce controllingu w organizacji zarządzanej z wyobraźnią”.
Odczuwalny wzrost dynamiki otoczenia współczesnych organizacji wywołuje silną presję na przyspieszanie w nich zmian. Obszarem tych zmian są również systemy zarządzania, które wymagają od zarządzających dużej elastyczności także w doborze i wykorzystaniu adekwatnych do okoliczności metod zarządzania oraz wspomagających je narzędzi. Prawidłowo wdrożony i funkcjonujący system controllingu w przedsiębiorstwie może być bardzo użyteczny na potrzeby zarządzania nim. Na spotkaniu przedstawiono trzy referaty.
Danuta Fjałkowska z Kolegium Karkonoskiego w swoim referacie ,,Determinanty wdrażania controllingu w organizacjach regionu” przedstawiła badania dotyczące funkcjonowania controllingu w przedsiębiorstwach w regionie jeleniogórskim. Badanie to dotyczyło w szczególności form prawnych i własności kapitału badanych przedsiębiorstw, branży oraz pozytywnych i negatywnych skutków funkcjonowania w nich controllingu. Referat ten był w następnej kolejności punktem wyjścia do dyskusji na temat projektowania, wdrażania i funkcjonowania systemów controllingu w przedsiębiorstwach.
Stanisław Nowosielski z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w referacie „Controlling a inne koncepcje zarządzania” przedstawił koncepcje i narzędzia zarządzania przedsiębiorstwem oraz badania dotyczące ich wykorzystania w małych i średnich przedsiębiorstwach. Omówił także wykorzystanie systemu controllingu w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W podsumowaniu stwierdził, iż obecnie w przedsiębiorstwach kończy się czas powtarzalnych wzorców. Zatem kadra zarządzająca sama musi szukać własnych „szytych na miarę” rozwiązań. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy wykorzystywać doświadczeń w funkcjonowaniu systemów controllingu w innych przedsiębiorstwach.
Trzeci z wykładowców, Roman Kotapski z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, w referacie „Sprawdź jak pracuje Twoje przedsiębiorstwo” skupił się na wybranych narzędziach, które można wykorzystać na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem, a w szczególności jak można wykorzystać dane z ewidencji przychodów i kosztów, zaprojektować rachunek wyników przedsiębiorstwa z wykorzystaniem danych z kont zespołów 5 i 7, wykorzystać budżety i system kontroli budżetowej, a także kontrolę zasobów przedsiębiorstwa na potrzeby zarządzania nim.
Po wystąpieniach referentów wywiązała się ożywiona dyskusja dotycząca praktycznych aspektów funkcjonowania systemów controllingu w przedsiębiorstwach. Głos zabierali w szczególności przedstawiciele przedsiębiorstw, w których funkcjonuje system controllingu bądź jego elementy. Dzielili się doświadczeniami dotyczącymi dochodzenia do własnych rozwiązań.
Organizatorzy spotkania oczekują, iż zainicjuje ono długotrwałą praktykę wymiany myśli oraz współpracy przedsiębiorstw z placówkami naukowymi. Jest to bardzo istotne, choćby z punktu widzenia kształcenia kadr dla przedsiębiorstw.