W dniach 2–3 kwietnia 2009 r. w Łodzi odbyła się konferencja „Rachunkowość w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa”. Była to już VI edycja konferencji organizowanej corocznie przez Katedrę Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego w ramach cyklu „Rachunkowość – Zarządzanie – Globalizacja”.
Celem konferencji była analiza stanu bieżącego oraz zmian zachodzących w systemach informacyjnych rachunkowości zbudowanych z podsystemów rachunkowości finansowej i rachunkowości zarządczej stosowanych w przedsiębiorstwach działających w Polsce. Wydarzenie to koncentrowało się przede wszystkim na roli narzędzi rachunkowości w tworzeniu wartości przedsiębiorstwa. Tematyka konferencji obejmowała trzy grupy zagadnień:
- odwzorowanie i pomiar wartości przedsiębiorstwa w rachunkowości finansowej,
- sprawozdania finansowe a wymagania informacyjne interesariuszy,
- znaczenie narzędzi rachunkowości zarządczej w tworzeniu wartości przedsiębiorstwa w długim okresie.
Pierwszego dnia konferencji odbyły się trzy sesje plenarne oraz dyskusja panelowa, w której skoncentrowano się na problemach wyspecyfikowanych podczas obrad.
Tematem pierwszej sesji plenarnej była „Rachunkowość a wartość przedsiębiorstwa – wyzwania i problemy”. W sesji tej analizowano takie szczegółowe zagadnienia, jak: wpływ regulacji rachunkowości finansowej na pomiar wartości przedsiębiorstwa oraz oczekiwania i wymogi stawiane współczesnym systemom rachunkowości w kontekście kreowania wartości dla właścicieli i klientów. Podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie: „Czy informacja o wyniku całościowym jest potrzebna uczestnikom rynku kapitałowego w procesie podejmowania decyzji?”.
Kolejna sesja plenarna była poświęcona problemom projektowania systemów rachunkowości zorientowanej na tworzenie i pomiar wartości przedsiębiorstwa. W tej sesji analizowano między innymi takie zagadnienia, jak: wykorzystanie przepływów pieniężnych w pomiarze dokonań przedsiębiorstwa, wpływ stosowania instrumentów pochodnych i rachunkowości zabezpieczeń na wartość kreowaną dla akcjonariuszy.
Referaty z trzeciej sesji plenarnej obejmowały problematykę rachunkowości zarządczej w kontekście pomiaru wartości przedsiębiorstwa. W tej części spotkania poruszane były między innymi takie tematy, jak: rachunkowość w warunkach zrównoważonego rozwoju, znaczenie stymulacyjnej i informacyjnej funkcji rachunkowości i ich rola w kreowaniu korzyści ekonomicznych dla akcjonariuszy oraz użyteczność analitycznej funkcji sprawozdania finansowego w pomiarze nośników wartości.
Podsumowaniem pierwszego dnia konferencji była dyskusja panelowa, która toczyła się wokół narzędzi rachunkowości w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa we współczesnej gospodarce na tle dynamicznie zachodzących zmian.
W drugim dniu konferencji odbyły się dwie sesje plenarne. Tematem pierwszej sesji były wybrane problemy rachunkowości finansowej. Natomiast w drugiej sesji poruszano zagadnienia związane z wykorzystaniem narzędzi rachunkowości zarządczej w tworzeniu wartości przedsiębiorstwa.
W pierwszej sesji plenarnej przedstawiono wpływ księgowych i podatkowych skutków umów leasingu zwrotnego na kształtowanie się wartości przedsiębiorstwa oraz niezwykle istotne zagadnienia związane z odpowiedzialnością rad nadzorczych za system rachunkowości w świetle znowelizowanej ustawy o rachunkowości. Podczas tej sesji dokonano analizy stanu zastosowań rachunku kosztów działań w przedsiębiorstwach w Polsce, a w szczególności analizy czynników mających wpływ na wdrożenie ABC, spodziewanych podczas wdrożenia ABC problemów oraz przyczyn rezygnacji bądź nierozważania wdrożenia ABC.
Podczas drugiej sesji plenarnej przedstawiono założenia, zasady i narzędzia szczupłej rachunkowości (Lean Accounting) zorientowanej na zarządzanie procesem tworzenia wartości dla klienta i akcjonariuszy oraz rolę mapy strategii w konstruowaniu Strategicznej Karty Wyników zapewniającej implementację strategii.
Podsumowaniem obrad całej konferencji była sesja końcowa pod przewodnictwem prof. nadzw. dr hab. Ireny Sobańskiej. Konferencja stanowiła wymianę poglądów między środowiskiem akademickim i praktykami rachunkowości, przez co poruszane zagadnienia mogły być wszechstronnie przeanalizowane. Ożywiona dyskusja doprowadziła do sformułowania zagadnień, które zostaną poddane szerszej analizie podczas następnych spotkań z cyklu „Rachunkowość – Zarządzanie – Globalizacja”. W przyszłym roku tematem konferencji będzie „System rachunkowości w dobie kryzysu gospodarczego”.