W dniach 22–23 kwietnia 2010 r. odbyła się siódma edycja konferencji z cyklu „Rachunkowość – Zarządzanie – Globalizacja” organizowanej przez Katedrę Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji był „System rachunkowości w okresie kryzysu gospodarczego”.
Konferencja ta była kierowana zarówno do przedstawicieli środowiska naukowego rachunkowości, jak i do praktyków. Wzięli w niej udział także członkowie władz i przedstawiciele łódzkich regionalnych oddziałów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
Pierwsza z sesji plenarnych konferencji dotyczyła wyzwań i problemów stojących przed rachunkowością w związku z kryzysem gospodarczym. Prowadzona w tej części dyskusja dotyczyła m.in. konieczności zmian w podejściu do roli i zadań rachunkowości zarządczej w kontekście zmian metod zarządzania współczesnych przedsiębiorstw (tzw. szczupłe przedsiębiorstwo jako odpowiedź na wyzwania dzisiejszej gospodarki), konieczności przemyślenia paradygmatów i zasad sprawozdawczości finansowej, roli środowiska księgowych i biegłych rewidentów w kontekście kryzysu na rynkach finansowych, problemów zarządzania i rachunkowości w sektorze finansów publicznych, w tym związanych z budżetami zadaniowymi.
Po krótkiej przerwie rozpoczęły się sesje tematyczne, na których były prezentowane referaty zgłoszone na konferencję. Sesji poświęconej znaczeniu krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości dla stabilizacji i rozwoju gospodarki światowej przewodniczył prof. Radosław Ignatowski. Kolejnej sesji, stanowiącej kontynuację tematu znaczenia krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości dla stabilizacji i rozwoju gospodarki światowej, przewodniczył natomiast dr Jan Michalak.
Ostatnią merytoryczną częścią pierwszego dnia konferencji były konsultacje pracowników Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego dla praktyków. W ten sposób Katedra Rachunkowości postanowiła podkreślić swój bliski związek z praktyką.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się sesją poświęconą roli rachunkowości zarządczej w zapobieganiu i przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwie. Swój referat zaprezentowała m.in. prof. I. Sobańska, pokazując koncepcję rachunku kosztów i wyników strumienia wartości stanowiącego podstawową metodę rachunkowości zarządczej w warunkach szczupłego zarządzania (lean management).
Tematem ostatniej sesji były natomiast szczególne problemy rachunkowości i finansów przedsiębiorstw. Na szczególną uwagę zasługują wystąpienia dr. Mikołaja Turzyńskiego z Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, który przedstawił księgowe i podatkowe aspekty inicjowania umów leasingu, oraz Witolda Furmana z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który omówił problem outsourcingu funkcji rachunkowości w perspektywie kryzysu gospodarczego.
Ostatnim etapem konferencji była sesja końcowa pod przewodnictwem prof. Ireny Sobańskiej. Jej celem było podsumowanie obrad i sformułowanie ogólnych wniosków.