Szansa na podnoszenie kwalifikacji naszych specjalistów
Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (Internationaler Controller Verein e.v.), które w tym roku obchodzi swoje 30-lecie istnienia, zrzesza ponad 4000 członków z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Włoch, Czech oraz Polski. Jego celem jest wymiana wiedzy oraz doświadczeń praktyków działających w obszarze controllingu poprzez organizację międzynarodowych kongresów, regionalnych konferencji oraz seminariów z tej tematyki, zapewniając najwyższy poziom i najlepszą jakość zajęć. Wyjątkowo praktyczną formą działalności członków Stowarzyszenia ICV jest organizacja i koordynacja prac ponad 40 Kół Praktyków Controllingu działających na terenie Europy, w tym od dwóch lat również w Polsce.
Stowarzyszenie działa w skali międzynarodowej, aby jednoczyć społeczność controllerów w jednej, prestiżowej organizacji, w ramach której mogą oni wymieniać doświadczenia i korzystać z wiedzy koleżanek i kolegów również z innych krajów. Polska, jako czwarty co do wielkości kraj Europy, postrzegana jest jako jeden z ważniejszych ośrodków, dlatego zaangażowanie zarządu Stowarzyszenia ICV w tworzenie tu kolejnych Kół Praktyków Controllingu jest bardzo duże. W chwili obecnej z dużym powodzeniem funkcjonują już Koła w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie i Warszawie, a na początku przyszłego roku powstaną również Koła w Krakowie, Katowicach i Gdańsku.
Członkowie Kół Praktyków Controllingu tworzą swojego rodzaju elitę specjalistów, dzięki czemu mają dostęp do wiedzy dotyczącej nowoczesnego controllingu oraz zarządzania przedsiębiorstwami. Są to przedstawiciele firm z różnych sektorów i branż, specjaliści w swoich dziedzinach oraz naukowcy, których łączy zawodowe zamiłowanie oraz chęć poszerzania wiedzy poprzez wymianę doświadczeń. Członkowie Kół spotykają się dwa, trzy razy w roku, aby wymieniać doświadczenia, podnosić swoje kwalifikacje oraz budować wzajemne relacje usprawniające przepływ wiedzy.
Uwaga
Do Kół Praktyków mogą należeć osoby, posiadające doświadczenie zawodowe oraz wykazujące znajomość zagadnień controllingowych, sprawujące w swoich firmach funkcje np.: controllerów, strategów, analityków, finansistów, księgowych oraz funkcje pokrewne. W każdym Kole są dwa miejsca dla studentów kierunków ekonomicznych, którzy w przyszłości zamierzają zostać controllerami oraz profesorów, dzięki którym można konfrontować rozwój nauki z zakresu controllingu z rozwiązaniami stosowanymi w praktyce.
Koła Praktyków Controllingu przykładają szczególną uwagę do konkretnych wskazówek, narzędzi oraz sugestii uczestników, umożliwiających podniesienie jakości warsztatu codziennej pracy controllera. Z tego względu dwudniowe spotkania są tak planowane, aby po zaprezentowaniu konkretnych rozwiązań stosowanych w praktyce przeprowadzić dyskusję oraz ćwiczenia dotyczące danego zagadnienia.
Uwaga
Aby należeć do Koła Praktyków Controllingu, chętni muszą zadeklarować chęć regularnego uczestniczenia w spotkaniach. Osoby, które dołączają do inicjatywy i po raz pierwszy biorą udział w spotkaniach, otrzymują status „Sympatyków Koła”. Dopiero regularne uczestnictwo nadaje prawa członka Koła. Ponieważ spotkania są przygotowywane przez specjalistów zrzeszonych w ramach danych Kół, każdy jego członek powinien wyrażać gotowość i chęć do dzielenia się wiedzą i przygotowywania tematów wiodących, prezentowanych na spotkaniach. Ponieważ przynależność do Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów jest związana z opłacaniem rocznej składki, każdy uczestnik ma prawo zadecydować po trzecim spotkaniu, czy formuła Koła w pełni spełnia jego oczekiwania i czy chce tym samym należeć do stowarzyszenia.
Sądząc po opiniach uczestników Koła w Warszawie, zaangażowaniu członków Kół w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu oraz po kolejnych napływających zgłoszeniach na założycielskie spotkania kolejnych Kół, można stwierdzić, że idea ta jest pomysłem, który trafił w oczekiwania polskich controllerów. Chcemy więc kontynuować to przedsięwzięcie i rozbudowywać polskie struktury Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów z jego regionalnymi Kołami Praktyków, tak aby stworzyć podstawy do współpracy dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką controllerów!