Mieszane wskaźniki aktywności gospodarczej za wrzesień
- Produkcja budowlano-montażowa tym razem rozczarowała. Jej roczny wzrost we wrześniu spowolnił do 5,7% z 11,0% w sierpniu, choć wciąż znajduje się na dość wysokim poziomie, jak na okres globalnego kryzysu gospodarczego. Zawdzięczamy to zapewne rosnącej skali realizacji projektów infrastrukturalnych. Wskazuje na to wciąż wysoki, choć niższy niż w sierpniu, wzrost produkcji w jednostkach zajmujących się robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (28,8% r/r).
- Roczny wzrost sprzedaży detalicznej spowolnił we wrześniu 2009 r. do 2,5% po wzrostach przekraczających 5% w lipcu i sierpniu. Spadek dynamiki sprzedaży nastąpił niemal we wszystkich działach. Osłabienie wyników sprzedaży detalicznej po wakacjach wydaje się wspierać tezę, że wyniki krajowego handlu były przejściowo wspierane przez Polaków, którzy zrezygnowali z zagranicznego urlopu w tym roku. Prognozujemy, że w kolejnych kilku kwartałach realna dynamika sprzedaży detalicznej będzie bliska zera w efekcie spadku dynamiki dochodów ludności.
- Wyniki gospodarki za wrzesień były, podobnie jak w sierpniu, nieco rozczarowujące, ale poprzedziły je znaczne, pozytywne niespodzianki w danych lipcowych. Ponadto nastąpiła pewna poprawa prognoz dla otoczenia polskiej gospodarki. Dlatego dokonaliśmy rewizji w górę szacunku wzrostu PKB w III kwartale i prognoz na kolejne kwartały.
Kontynuacja pogorszenia sytuacji na rynku pracy
- Roczne tempo spadku przeciętnego zatrudnienia w firmach obniżyło się we wrześniu 2009 r. do –2,4% z –2,2% r/r w sierpniu. Równocześnie roczny wzrost przeciętnego wynagrodzenia nieco odbił do 3,3% z 3,0% r/r w sierpniu. W efekcie fundusz wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw był we wrześniu nominalnie o 0,9% wyższy niż przed rokiem, a po uwzględnieniu inflacji zanotował spadek o 2,4% r/r (w sierpniu realny spadek wyniósł 2,8%).
- Sądzimy, że przyspieszenie dynamiki płac we wrześniu było przejściowe i wiązało się z przesunięciem terminu wypłat premii w części przedsiębiorstw. W kolejnych miesiącach przewidujemy powrót do spadkowej tendencji dynamiki wynagrodzeń (średnio poniżej 2% r/r w IV kwartale 2009 r.). Sprzyjać temu będzie dalsze ograniczanie popytu na pracę ze strony przedsiębiorstw (wskazuje na to utrzymywanie się wysokiej liczby deklarowanych przez firmy zwolnień pracowników w najbliższym czasie) i związane z tym osłabienie siły przetargowej pracowników.
- Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła we wrześniu do 10,9%, nieco mniej, niż wstępnie szacowało MPiPS. Niemniej roczne tempo wzrostu liczby bezrobotnych przyspieszyło po raz kolejny, osiągając najwyższy poziom od marca 2002 r. (w ciągu roku przybyło 339 tys. zarejestrowanych bezrobotnych).
- Szczegółowe dane z rynku pracy wskazują, że liczba deklarowanych przez przedsiębiorstwa zwolnień utrzymała się we wrześniu na wyjątkowo wysokim poziomie (40,7 tys. osób), prawie identycznym, jak w sierpniu. Może to oznaczać, że te same firmy, które planowały zwolnienia miesiąc wcześniej, nadal czekają z ostateczną decyzją o redukcji etatów. Groźba drugiej fali zwolnień na przełomie roku nadal jest realna. Podtrzymujemy prognozy, zakładające dalszy wzrost stopy bezrobocia w tym i przyszłym roku (w grudniu 2009 r. stopa bezrobocia rejestrowanego powyżej 12%).
Głębszy od oczekiwań spadek inflacji
- Inflacja CPI spadła we wrześniu 2009 r. bardziej, niż oczekiwał rynek, do 3,4% r/r z 3,7% r/r w sierpniu przy stabilizacji poziomu cen konsumpcyjnych w ciągu miesiąca. W kierunku spadku inflacji działały we wrześniu przede wszystkim ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które niespodziewanie spadły w ciągu miesiąca o 0,2% (spadek rocznej dynamiki do 3,6% z 4,5%). Pozytywna niespodzianka nastąpiła też w kategorii użytkowanie mieszkania i nośniki energii (+0,2% m/m, roczna dynamika w dół do 7,6% z 8,1%). Roczne tempo wzrostu cen obniżyło się też w przypadku napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, edukacji oraz restauracji i hoteli. W kierunku wzrostu inflacji działał wzrost rocznej dynamiki cen w transporcie do –1,0% z –1,8% i odzieży i obuwia do –7,6% z –7,9% (przy silniejszym niż rok temu sezonowym wzroście cen o 1,7% m/m).
- W październiku 2009 r. nastąpił spadek niemal wszystkich miar inflacji bazowej. Inflacja CPI bez cen żywności i energii utrzymała się na poziomie 2,9% r/r zanotowanym w lipcu i sierpniu.
- Do końca roku ścieżka inflacji CPI pozostanie w okolicy górnej granicy dopuszczalnych odchyleń, ale w trakcie 2010 r. powinna się wyraźnie obniżyć, odzwierciedlając wpływ słabego popytu, zmniejszonej dynamiki kosztów pracy i umocnienia złotego. Tempo spadku zależeć będzie od terminu i skali zmian cen administrowanych.
- Ceny produkcji spadły we wrześniu trzeci miesiąc z rzędu, tym razem o 0,2% m/m, co obniżyło roczną inflację PPI do 1,6%. Spadek cen w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 0,3% m/m, co pogłębiło roczne tempo spadku cen w tej sekcji do 1%. W pozostałych sekcjach ceny umiarkowanie wzrosły we wrześniu i utrzymały się wysokie dynamiki roczne. Dane wskazują, że słaby popyt oraz trwająca od marca tendencja umocnienia złotego skutecznie ograniczają presję cenową u producentów.