Z raportów DM Review i IDC Business Intelligence Survey wynika, iż 25% przedsiębiorstw potrzebowało na wdrożenie systemu klasy Business Intelligence 6-11 miesięcy, a 23% - 12-17 miesięcy. Jeszcze więcej respondentów (27%) przyznało się do 18-48 miesięcy. Czasami tego typu projekty potrafią rozciągać się do nawet kilku lat. Takich firm będzie jednak coraz mniej.
Większość rozwiązań Business Intelligence to systemy starszej generacji, bazujące na technologii sprzed 20 lat. Do efektywnej pracy potrzebują one nie tylko potężnych hurtowni danych, ale także popularnych kostek OLAP. Zaprojektowanie hurtowni i kostek OLAP jest czasochłonne, ale konieczne, aby ujednolicać i wiązać dane, gromadzone wcześniej w różnych systemach informatycznych (np. ERP, SCM czy CRM).
Tradycyjne systemy Business Intelligence potrzebują sporo dodatkowego czasu na wstępne przetworzenie danych. Praca w nowych systemach Business Intelligence, dzięki nowoczesnej technologii, przebiega inaczej - okres oczekiwania na odpowiedzi systemu jest rekordowo niski (nierzadko mierzony w ułamkach sekund) nawet przy olbrzymich wolumenach danych sięgających miliardów rekordów.
Jak wynika z badań Gartnera, systemy Business Intelligence są obecnie rozwiązaniami, którym nadaje się najwyższy priorytet, jeżeli chodzi o wybór właściwych rozwiązań na tzw. „trudne czasy”. W 2008 r. popyt na nie wzrósł o 11,2% (dla porównania, na ERP czy CRM o 8%).