Perspektywy polityki pieniężnej bez zmian
l Na ostatnim posiedzeniu w 2006 r. i jednocześnie ostatnim pod przewodnictwem prezesa NBP Leszka Balcerowicza Rada Polityki pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Niemniej jednak w komunikacie po raz pierwszy znalazło się stwierdzenie, że „analiza perspektyw inflacji sygnalizuje, że utrzymanie inflacji blisko celu inflacyjnego 2,5% w średnim okresie może wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej”. Może być to interpretowane jako wprowadzenie restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej, ale równocześnie większość członków Rady nie jest chyba nadal nadmiernie zaniepokojona perspektywami inflacji, skoro stopy pozostawiono bez zmian.
l Rada zaznaczyła w komunikacie, że w IV kwartale 2006 r. oraz w 2007 r. inflacja może być przejściowo niższa, niż wskazywała ostatnia projekcja. Sugeruje to, że perspektywy inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie budzą większych obaw. Naszym zdaniem, podobna ocena sytuacji powinna być utrzymana w kolejnych miesiącach, a obniżone prognozy inflacji na 2006-2007 dają RPP swobodę w strategii wyczekiwania.
Sławomir Skrzypek nowym prezesem NBP
l Po niespodziewanej rezygnacji prof. Jana Sulmickiego z kandydowania na prezesa NBP, nowym szefem banku centralnego został wybrany Sławomir Skrzypek. Brak gruntownego wykształcenia w dziedzinie makroekonomii, dorobku naukowego oraz doświadczenia w zakresie polityki pieniężnej i bankowości centralnej raczej nie będą pomocne w sprawowaniu tej funkcji. Z drugiej strony, pierwsze wypowiedzi Skrzypka sugerowały, że nie przewiduje on gwałtownych działań w polityce pieniężnej i będzie dbał o niezależność, wiarygodność oraz przejrzystość polityki NBP.
Oczekiwania inflacyjne znowu w dół
l W grudniu 2006 r. oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych ponownie spadły, po okresie kilkumiesięcznej tendencji umiarkowanego wzrostu. Średnia oczekiwana stopa inflacji CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy wyniosła 1,0% wobec 1,7% w listopadzie. Należy pamiętać, że zmiany miary oczekiwań używanej przez NBP są mocno powiązane ze zmianami faktycznej obserwowanej inflacji (CPI opóźnione o 2 miesiące). W efekcie, gdy CPI zacznie ponownie rosnąć w kolejnych miesiącach, w ślad za tym podąży miara oczekiwań. Niemniej jednak pozytywny jest fakt, że według badania poprawia się struktura oczekiwań, tzn. zmniejsza się odsetek osób przewidujących szybszy wzrost cen.