Po wakacjach ton komunikatu bez zmian...
w Rada Polityki Pieniężnej wróciła po dwumiesięcznych wakacjach do pracy. Decyzja w sprawie stóp procentowych była zgodna z powszechnymi oczekiwaniami – podstawowe stopy procentowe NBP pozostały bez zmian ze stopą referencyjną na poziomie 3,5%.
w Wydźwięk komunikatu Rady w porównaniu z komunikatem czerwcowym był podobny i kluczowe zdanie, wskazujące na kierunek zainteresowania RPP, zostało podtrzymane. Choć w komunikacie nastąpiło jednak jednocześnie kilka zmian, które wskazują na czynniki ryzyka dla przyszłej inflacji brane pod uwagę przez Radę, w sumie wydaje się, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji przedstawiony przez RPP nie uległ znaczącej zmianie.
w Rada pozostaje w postawie wyczekującej i będzie obserwowała napływające informacje z gospodarki polskiej i światowej w celu oceny wystąpienia ryzyka inflacyjnego. Ważną wskazówką dla Rady będzie nowa projekcja inflacji, którą poznamy w październiku (po posiedzeniu). Wcześniej, we wrześniu Rada przyjmie Założenia polityki pieniężnej na 2011 rok, które również mogą rzucić więcej światła na sposób prowadzenia polityki pieniężnej przez nową RPP, kierowaną przez nowego Prezesa NBP. W szczególności, interesujące będzie to, jak nowa Rada podejdzie do wzrostu inflacji na skutek czynników niezależnych od jej działań, w obliczu rosnących cen żywności i VAT, które mogą spowodować wzrost inflacji w okolice górnego przedziału wahań wokół celu inflacyjnego. Oznaczałoby to zerową realną stopę procentową (biorąc pod uwagę bieżącą inflację) w warunkach stopniowego ożywienia gospodarczego i poprawy na rynku pracy, przy jednoczesnych czynnikach ryzyka odnośnie do wzrostu gospodarczego globalnie.
... ale ton wypowiedzi znacznie bardziej jastrzębi...
w Wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, szczególnie po publikacji danych o wzroście gospodarczym za drugi kwartał, nabrały znacznie bardziej jastrzębiego wydźwięku niż oficjalny komunikat. Szczegóły przedstawiamy na następnej stronie. Sugerują one, że moment podwyżki zbliża się nieuchronnie.
w Zapewne ci sami członkowie, którzy zagłosowali za podwyżką już w sierpniu, zaproponują kolejne głosowanie we wrześniu. Tym bardziej, że według naszych prognoz będą ich wspierały kolejne dane makroekonomiczne za sierpień (wraz z podanymi już wskaźnikami PMI i PKB za drugi kwartał).
w Wydaje nam się jednak, że większość Rady będzie wolała zaczekać do października na nową projekcję i projekt budżetu. Dlatego nie zmieniamy naszych prognoz odnośnie do stóp.
... co uzasadniają rosnące oczekiwania inflacyjne
w Z punktu widzenia polityki pieniężnej, w sytuacji stopniowego ożywienia gospodarczego i poprawy na rynku pracy oraz jednoczesnego oczekiwanego wyraźnego wzrostu stopy inflacji, na pierwszy plan wysuwają się oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych.
w Dane NBP za sierpień 2010 r. nie przyniosły w tym względzie pozytywnych informacji. Po kilku miesiącach stabilizacji na niskim poziomie (2,1% w lipcu), oczekiwana inflacja wzrosła do 2,7%. Nie było to związane ze wzrostem bieżącej inflacji, która podniosła się w czerwcu tylko o 0,1 pp.
w Według badań WOK robionych przez Ipsos, jest to efektem ogłoszenia podwyżki VAT. Odsetek osób oczekujących, że ceny będą rosły szybciej niż teraz, utrzymuje się na podwyższonym poziomie blisko 20%.